219 Trochu werd in zoo verre als men alle intrigues zijner vijanden buiten spel laat gerehabiliteerd, dat Napoleon III hem tot Gou verneur van Parijs benoemde. Hij was dus de persoon, aan wien de verdediging van Parijs van geheel Frankrijk zoude worden op gedragen. Die verdediging de geschiedenis heeft het ons geleerd en zal het ons nog leeren - is eene zware taak geweest, waaraan zeer veel energie en edele zelfopoffering hebben samengewerkt. Wordt dit door iedereen erkend? Neen. Gedurende de laatste periode van de crisis, die de bele gerden hadden te doorstaan toen de angst en het gevaar al grooter en grooter werden zijn er mannen geweest, die door hunne maat schappelijke positie niets te verliezen hadden, maar door hunne woorden en geschriften hem, op wien de zware verantwoordelijkheid der verdediging rustte, in miscrediet hebben gebracht, en dat op een oogenbliktoen men den vijand vóór zich, de oproerlingen achter zich en de schim van den hongersnood, eiken dag al grooter en grooter wordende, rondom zich had en dat alles te midden van eene be volking van twee millioen zielen. De tijd is nu daór, dat de beschuldigden zich tegenover hunne beschuldigers kunnen verdedigen. Wat was het drama van het beleg van Parijs anders dan de ont- knooping van de intrigue, die in het voorspel was, dat te Weissenburg, ReichshoflenPorbach en Sedan gespeeld werd en reeds in 1867 door Trochu was aangekondigd De rollen werden daarin door het Leger vervuldmaar ter wille van de waarheid, de rechtvaardigheid en de eer van Frankrijk is het, volgens Trochu, in de allereerste plaats noodzakelijk, over dat leger in beschouwingen te treden en den toestand er van aan de natie, die door haar trots vernederd is, bloot te leggen; noodzake lijk ook voor het leger zelf, dat dien toestand nog niet inziet; noodzakelijk, om op het gebied van moraliteit, krijgstucht en orga nisatie groote hervormingen tot stand te brengen en zoodoende het leger weder vertrouwen op zich zelf in te boezemendoor het te doen zien, dat het niet scJiuldiy aan, maar het slachtoffer van de rampen is geweestdie het land geteisterd hebben. Dans un livre, a présent oublié, «l'Armée franfaise en 1867," j'avais montré a l'Empire les perils certains de l'avenir. Cet avenir s'est réalisé dans un désastre immense. General Trochu.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 226