Als een herhaling van hetgeen Trochu in zijn „Armee Franqaise en 1867" zegt, verklaart hij ook hier weder, dat het Eransche karakter schitterende trekken heeft, maar trekken, die ongelukkig meer de eigenschap hebben van schitterend dan van degelijk te zijn. Behaalde het leger eene overwinning dan werd in eens uitgemaakt, dat de troepen onoverwinlijk, de officieren uitmuntende en de Ge neraals voortreffelijk, ja zelfs beroemd waren. In Erankrijk werkt de verbeelding sterk. Maar leed dat leger een nederlaagdan waren dezelfde troepen slecht en dezelfde officieren niet berekend voor hun ne taak. Voor de Generaals schoot er in dergelijke gevallen nog iets bij zonders overzij werden dan door den een of anderen broodschrijver, journalist, advokaat of koopman ja door iedereen, die geen des kundige is, maar de onderwerpen over militaire aangelegenheden,in gewikkeld en moeilijk als zij zijn, ex professo wilde behandelen voor onbekwaam uitgemaakt. Dat woord valt tegenwoordig in den smaak. En wat het volk betreft, dat heeft ten allen tijde slechts één middel gekend om zijne woede, bij een geleden nederlaag, aan de Generaals kenbaar te makenhet noemde hen dan kortweg ver raders en omgekochten. Dat volk heeft te veel trots om zijne onge lukken aan andere oorzaken dan aan onbekwaamheid of verraad toe te schrijven; het bezit niet dat standvastig gevoel van waardigheid, dat overwonnen natiën tot inkeer brengt en haar de middelen aan de hand geeftom hare eigen gebreken te zoekente vindente bekennen en te verbeteren. Maar te midden van zulke tegenstrijdige oordeelvellingen lette men wel op rechtmatige grieven waaraan gehoor verleend moet worden. 220 Dans l5armee franqaise, le moteur offre un caractère particulier et il est d'une grande énergie. Nous avons un vif et très-ancien esprit de nationalité, des traditions militaires aussi vieilles que la France elle-mêuie et dont elle est justement fiére. H s'y rencontre pourtant presque autant de souvenirs douloureux, que de souvenirs de triomphe; mais nous avons une aptitude spéciale a expliquer et a justifier nos revers, ou a nous en consoler par la mémoire, fidèlement gardée d'age en age, de quelque acte ou de quelque parole clievaleresque qui vieut toujours a propos pour eunoblir ei poétiser la lutte, quelqu'en soit le résultat. Pour la masse populaire franchise con temporaine, toute la journée de Waterloo c'estLa garde meurt mais ne se rendpeis; comme pour nos pères toute la journée de Fontenay c'est: A yous messieurs les An glaiscomme pour nos grandspères, tout le désastre de Pavie avait été dans cette belle parole du roi vaiucuTout est perdu fors Vlionneur. Trocbu, Farmée fran9aise eu 1867. Parijs, J. Dumaine. Tot 1871 beleefde dit werk deri 20en druk.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 227