222 eengestort, daarover slechts met die onderscheiding te spreken, wel ke men aan het ongeluk verschuldigd is. Hij zoude zeer zeker aan dien plicht der hooge welvoegelijkheid steeds getrouw zijn ge bleven, ware hij daarvan niet, zoo als men later zien zal, door den drang der omstandigheden ontslagen. In een publiek geschrift toch dat de ex-keizer, gedurende de ver kiezingen voor de nationale vergadering, in Frankrijk heeft laten verspreiden, trot men deze zinsneden aan Het Keizerrijk verlaten door hendie het moesten verdedigen. In deze woorden heeft Trocliu eene te meer voor hem smartelijke en onverdragelijke beleediging gezien, omdat dit wordt door hem bewezen juist het imperialisme in de laatste ure des gevaars hen aan hun lot heeft overgelaten, wien het was opgedragen, het keizerschap te verdedigen. Het is derhalve noodzakelijk en plichtmatig, dat hij zich van dien blaam zuivere. He verzwakking van den militairen geest, de verslapping der kiijgstucht en de vernietiging van het gezag en den eerbied voor dat gezag bij het Fransche leger, dagteekenen van de Fransche om wentelingen. Al die revolutiën hebben eerzucht opgewekt, mannen tot mededinging naar het verkrijgen van hooge waardigheden aan gehitst en bij het volk het ware begrip van het degelijke en het bedriegelijkehet rechtvaardige en het onrechtvaardige verward ge maakt en eigenbelang boven vaderlandsliefde en algemeen welzijn gesteld. De revolutie van 1830 heelt daarmede voor het tegenwoordige geslacht een begin gemaakt. De omwenteling van 1848 heeft de beginselen, die in 1830 werden verkondigd, tot een stelsel doen rij pen en de coup d etat heeft dat stelsel op zoodanige wijze toegepast, dat de moraal er van afschuwelijk is geworden. Van toen af was eene traditie vernietigd, die van zoo hooge waarde is voor de hand having der sociale orde inen der staatkundige onafhankelijkheid van ieder land; die traditie zegt. dat het Leger de steun van de ge stelde macht is en dat het met die macht moet strijden of met haar moet sneven In 1851 heeft het Fransche leger den wettigen regeeringsvorin omvergeworpen; het heeft met de macht van den overweldiger ge zegevierd en daarvoor de noodige belooningen ontvangen. Van daar eene algeheele verkrachting van beginselen bij met verstand begaafde menschenvan daar eene betrekkelijke verbastering van het begrip van plichten en rechten. Maar toen is het Fransche leger, zooals

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 229