15 heeft, als in het geheugen gegrift blijftterwijl alleswat men slechts oppervlakkig heeft begrepen, zelfs al schijnt het, dat men het goed onder de knie heeft, spoedig als rook verdwijnt. Zij zouden dus den dienst der eerste jaren van den soldaat merkbaar hebben willen verzwaren; dan heeft de jongeling nog geen vaste maatschap pelijke stelling en zou eene langere afwezigheid hem minder nadeel berokkenen dan later, wanneer hij zich aan het hoofd van eene onder neming of eenige andere instelling bevindt. Ben derde groep van de commissie meent, dat het oninooglijk is in een volksleger de eischen van het burgerlijke leven buiten reke ning te laten; er zijn zekere grenzen in den duur van den dienst voor de lessen, die men niet kan overschrijden. Zoo men de mili taire dienstverrichtingen onmatig vermeerdert, zullen de te veel be laste manschappen er een tegenzin in krijgen, en het leger zal dat karakter van natuurlijke, mededeelzame opgeruimdheid en van vader landlievende vlucht, 't welk het eigenaardige der volkslegers is, ver liezen, zonder de hoedanigheden van het staande leger te verwerven Men moet dus noodwendig veel goeds tot stand brengen in weinig tijds, en daarom in de eerste plaats er zijn werk van maken het karakter der onderofficieren te vormen, hen gewennen aan het bevel, hun grondig doen leeren, wat zij weten moeten en zorgvuldig alle nuttelooze of overtollige vakken ter zijde laten. Men inoet zich goed voor oogen stellen, dat de onderofficieren als zoodanig geen zeer omvangrijk onderricht behoeven, maar zij moeten grondig al de vak ken kennen, die tot hunnen werkkring behooren. Wij ziju dus van gevoelen, dat men het verlangde geneesmiddel eerder moet zoeken in de verbetering der manier van onderwijzen dan in groote verlenging van den duur van den cursus. Zoo de onderofficieren weinig invloed hebben op den troep, zoo zij zich weinig geschikt toonen voor het toezicht en voor het leiden van eene menigte bijzonderheden in den dienst, die tot hunne taak be hooren, komt dit vooral, omdat zij er niet voor opgeleid zijn gewor den. In de rekrutenscholen leert de ouderofficier als zoodanig weinig speciale theorie; men doet hem op ontoereikende wijze de werkzaam heden volvoeren, die tot zijn graad behoorende officier daarentegen wordt gekluisterd aan bezighedendie den onderofficier moesten wor den opgedragen; hij kommandeert posten van vier man, hij is voor zitter bij het schrobben van de trappenhij onderhoudt dagelijksche, niet zeer aangename betrekkingen met den slachter, enz. De onder officier, afgeleid van zijne plichten, wordt feitelijk begrepen onder den

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 22