230 3U. Trochu had geen vast plan van verdediging en wachtte slechts den loop der gebeurtenissen af, zonder vooraf maatregelen van voor zorg te nemen. Hooren wij Trochu's wederlegging. I)e grootste moeilijkheid, waarmede hij bij het begin van het beleg had te worstelen, was, zoowel de bevolking als de bezetting van Parijs aan het verstand te brengen, dat die stad werkelijk belegerd zoude worden. Dat was van het voorstellings-vermogen van den Parijzenaar te veel gevergd! Hoe zoude het mogelijk zijn dus redeneerde men dat eene stad van zoo grooten omvang werkelijk ingesloten en belegerd zou kunnen worden Werd zij belegerd, den zoude zij het onmogelijk langer dan veerde?? dagen uit kunnen houden. Anderendie zich voor mannen van het vak uitgaven, stelden dien termijn op dertig dageu en Trochu hij bekent het zelfstrekte zijn hoop niet verder uit dan tot zestig dagen! Daarom griefde het hem, later te moeten hooren, dat men hem na een beleg van meer dan vier maandengedurende het welk acht gevechten en vier veldslagen geleverd en telkens meer dan 100000 man troepen in het veld gebracht werden van zwakheid en verraad beschuldigde Is het niet een gewoon verschijnsel, dat men ten allen tijde eu in alle landen waarneemt, dat dergelijke beschuldigingen door man nen worden geuit, die meer aan hunne eigene belangen en hartstoch ten denken dan aan het logisch verband der gebeurde feiten en hetgeen hun zelf vroeger is wedervaren Wijden wij thans onze aandacht aan alles wat door de belegerden is tot stand gebracht. Men had al dadelijk, bij de in staat van beleg-verklaring van Parijs, met een groote fout te doen het anachronisme der vestingwer ken en forten. Deze moesten thans tegen de Duitschers worden bezet. In een tijd gebouwd, toen de artillerie-wetenschap en de ingenieurs kunst nog niet dien hoogen vlucht, als tegenwoordig, hadden genomen, kan men den tijd in aanmerking nemende wanneer zij gebouwd wer den het niet ontkennendat die werken waarlijk zeer goed zijn ont worpen en gebouwd door mannen van talent. Maar de maximum-dracht der belegering-artillerie bedroeg toen 1600, die der kanons van de veld-artillerie 800 meters, terwijl rtde grootste afstand waarop het infanterie-vuur met vrucht kon worden gebruikt, 3 400 meters was.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 237