231 Thans zou het belegerde Parijs zich moeten meten met eene be legering-artillerie der Duitschers, wier dracht 7000 meters d. i. van de heuvels van Chatillon tot het eiland Saint-Louis bedroeg; thans had de vijand bij zijne veld-artilleriestukken met eendracht van 3600, en eene infanterie, wier vuur nog uitwerking had opeen afstand van 1000 tot 1200 meters, (f) Alles moest derhalve verbeterd worden; hoe kon dat geschieden? Parijs was bijna over den geheelen omtrek der stad door heuvels omringd, die de vesting domineerden, zooals die van Villejuif, Cha tillon, Meudon, Bellevue, Saint-Cioud, Montrétout, Ormesson, Pinson en Avron. Om in Parijs bevestigd te zijn, had men al die hoogten moeten be zetten. Dit had kunnen geschieden, indien het garnizoen van Parijs man 100,000 geregelde troepen meer geteld en men voor het in ver dedigbaren staat brengen zes maanden, in plaats van zes weJcen tijds gevonden had. Maar eerst bij het bericht van den grooten ramp te Sedan of omstreeks 4 September is men in ernst aan een beleg gaan denken. Op den 17™ d, a. v. begon de vijand de stad in te sluiten. Men had dus slechts over "eene tijdruimte van 13 dagen te be schikken om alles in verdedigbaren staat te brengen Maar niettemin strekken de door de belegerden tot stand gebrachte verdedigingswerken tot groote eer van hen, die zich met de leiding Zie de schets van Parijs en omstreken, bekoorende bij de 8C aflevering van den Militairen Spectator van 1872. (f) Het hedendaagsch getrokken geschut doet zijne uitwerking tot 6000 meters gevoelen. In den Noord-Amerikaanschen oorlog werd op dien afstand te Charleston brand gesticht en verwoesting aangericht; terwijl in dienzelfden burgeroorlog het fort Sumter op 4000 meter van den belegeraar tot een puinhoop werd geschoten 1 Bij het beleg van Gaëta in den Italiaanschen vrijheids-oorlogin 1861, drongen twee puntprojectielen van 12 ff, op een afstand van 3200 meter, tot eene diepte van 3 decimeter in het metselwerk van een toren. Zoo zegt, men ook, dat tijdens het beleg vau Parijs, de getrokken belegering-vuur monden van groot kaliberde kanons van 24 ffi hunne projectielen tot op 7000 meters, en verder, hebben gebracht. In 1868 werd reeds door den kapitein-ingenieur Eland, in zijne «Duurzame Ver sterkingskunst," beweerd, dat het getrokken geschut zijne projectielen tot op 8000 meters brengt Alleen uit de omstandigheid, dat sommige forten te dicht bij de vesting aan gelegd en door hoogten gedomineerd waren, zou men mogen afleiden, dat de beves tiging van Parijs, onder de regeering van Louis-Philippe, een ander doel had, dan een buitenlandschen vijand het bezit der hoofdstad te betwisten. De critiek over de fortificatorische waarde dier werken zij dus gematigd.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 238