233 Zij ging zelfs zóó ver, van de zeer nauwkeurige en moeilijke ver vaardiging van den welbekenden bronzen zevenponder met culaslading te beproeven, waardoor men met voordeel tegen de Pruisische artillerie zoude kunnen ageeren. De eerste proeven, die men met de vervaardiging van dien vuurmond nam, waren zeer moeilijk, de daarop volgende evenwel slaagden uitstekenden sedert December 1870 kon men den vijand 100 nieuwe vuurmonden tegenover stellen, in Parijs, naar een Fransch sijsteem en volgens al de eischen der meestgevorderde wetenschap vervaardigd. Trochu aarzelt dan ook niet, de verklaring af te leggen, dat die burgerij van Parijs; welke zich, gedurende het beleg, deze onmetelijke opofferingen ge troost heeft, een even treffend als grootsch voorbeeld van vaderlands liefde heeft gegeven. Wat de bezetting van Parijs betrof, zij bestond uit: 10. De bataillons der nationale garde onder het Keizerrijk, 6 0 in aantal en met den besten geest bezield. 2°. Matrozen, marine-infanterie en zee-artillerie, te zamen 13427 man sterk, (f) 3°. De dépöt-kompagniën van de verschillende regimenten infan terie, met een niet voltallig kader en zonder eenig verband, maar hun plicht doende. 4o. Een gedeelte van de zoogenaamde mobiles cle Paris, waarvan sommige bataillons zich, staande het beleg, zeer dapper en gedisciplineerd hebben gehouden, maar waarvan het meerendeel zich al te vaak door insubordinatie en bandeloosheid geeft onderscheiden. 5°. Het 13e en 14e legerkorps, waarvan het eerstgenoemde door den Generaal Yinoy was gevormd en een beginsel van goeden samen hang had. Het was tot bij Mezières geweest, om het leger van Mac- Mahou te versterken, maar door den aanvoerder, na het onheil van Sedan, voor de verdediging van Parijs behouden. Het 14s legerkorps was nauwlijks georganiseerd. Bij deze infanteriekorpsen trof men slechts 2 regimenten aan van het zoogenaamde staande leger, maar twee beroemde regimenten, het 35p, en het 42°, die gedurende het'beleg de steun waren bij alle moeilijke ondernemingen. Aan het hoofd van die regimenten strijdende, vond de Generaal Guilliem roemrijker nage dachtenis -bij Chevilly den heldendood. Wat zoude, te oordeelen Die vuurmond is bekend onder den naam van cauou Trochu of canon desept- (f) Zie de la Rancièrc le Noury, La marine au siége de Paris.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 240