2:35 cipiitieerd en hebben de zaden van demoralisatie, w'er gevolgen spoe dig merkbaar werden, bij de bezetting van Parijs overgebracht. Den 17lleu September kwam het Duitsche leger voor Parijs. Welke wending had het krijgsgeluk der Pruisen genomen, indien de legers van Mac-Mahon eu Bazaine daar waren geweest, waar Trochu ze ge- wenscht had! Want die alleen hadden indien zij het hoofd der vijandelijke kolonnes geattakeerd of haar van elkander of van haar operatie-basis hadden afgesneden, aan de doode strijdkrachten van Pa rijs waarde kunnen geven en de ziel moeten zijn van de verdediging der hoofdstad. Dat zoude volgens Trochu het problema zijn geweest voor eene nationale verdediging, waarvan men resultaten kan verwachten. Het grootste gedeelte van het Duitsche leger was de Seine ten zuiden van Parijs overgetrokken en naar Versailles opgemarcheerd eene stad, wier bezit, door hare eigene hulpbronnen en hare ligging ten opzichte van Parijs, voor den vijand van het grootste gewicht was. Om het bezit van Versailles aan den langs het plateau van Cha- tillon voortrukkenden vijand te betwisten, had Trochu 100000 man voor den dagelijkschen dienst bij de voorposten, in de forten en verschillende verdedigingswerken noodig, rnaar hij kon nauwlijks over 85000 man strijdbare troepen beschikken. Niettemin dacht hij met zijn energiekeu en kundigen onderbe velhebber den Generaal Ducrot dat men den vijand het koste wat het wil, dat bezit moest betwisten. Aan de verwezenlijking van dat denkbeeld werden '28000 man opgeofferdDat was het begin van het gevecht bij Chatillon, waarin meer dan de helft van de jonge Fransche soldaten, niet bestand tegen het vuur der Pruisische artillerie, het hazenpad koos, ondanks de krachtige pogingen van hun aanvoerder, zijn staf en verscheidene korpsen, die tot den avond van dien dag den strijd volhielden, om zulks te beletten. tiet verlies van het gevecht bij Chatillon had het verlies van het plateau van dien naam ten gevolge, en noodzaakte den belegerden, voortaan binnen hunne verdedigingsliniën te blijven en zich tot het defensief te bepalen. Zij moesten dien toestand benutten, oin hunne vrijwilligers tot militairen te vormen eu zoodoende een actief en van de bezetting van Parijs onafhankelijk leger te organiseeren, een leger, dat te eenig -rtijd in staat zoude zijn, tot het offensief over te gaau. Hiertoe had men zes weken noodig. De nationale garde werd van 60 tot 260 bataillons gebracht en gekleed, uitgerust en gewapend. Dit duurde drie maanden.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 242