Wel is waar zoude de vijand, volgens een te Parijs verspreid be richt, al de wegen en al de bruggen rondom de stad onbruikbaar gemaakt en vernield, en een in alle opzichten ontzagwekkend stel sel van verdediging aangenomen hebben. De vijand toch had een nieuwer stelsel van verdediging oordeel kundig toegepast. Om een weg te verdedigenmoet men zich niet op, maar ter zijde van den weg stellen. 236 Van die gedwongen werkeloosheid, in betrekkelijken zin, maakte de vijand gebruik, om, met behulp van* 260000 handen van soldaten en gepreste arbeiders, de aanvalswerken om Parijs te voltooien. Toen de belegerden weder een uitval deden, zagen zij zich door een ijzeren muur ingesloten, dien zij niet in staat waren voor zich on schadelijk te maken. Maar ook de vijand moest erkennen, dat hij door de tot stand gebrachte verdedigingswerken der belegerden die zich in denzelf den tijd in en om Parijs hadden vermenigvuldigdvan nu of aan onmachtig was, om niet alleen stormenderhand, maar ook door een geregeld beleg, binnen Parijs te komen, tot eindelijk de honger den belegerde dwong, zich over te geven. Door die gedwongen werkeloosheid waren de verdedigingsliniën des vijands voor den verdediger en de verdedigingswerken van Parijs voor den vijand ongenaakbaar geworden. Maar de vijand won het op den verdediger, want de bronnen voor de voeding en het onderhoud zijner troepen bleven steeds gevuld, terwijl die, waarover de belegerden had den te beschikken, ten laatste moesten uitdrogen. Hoe zal nu de beschuldiging weerlegd worden, dat de verdedigings- en aanvals-werken der Dnitschers niet die waarde hebben gehad, welke Trochu daaraan toekende Maar dat bericht was door eene Frausche propaganda uitge strooid valsch. Het droeg den stempel van hetgeen de beleger den zeiven zouden gedaan hebben, indien zij de kansen schoon ziende om hunne gewoonten en hunne traditiën op te volgen de rol der Duitschers hadden kunnen spelen. Dat stelsel maakte wel is waar voor onbevoegde beoordeelaars minder vertooning, maar was, volgens Trochu, zeer goed bedacht. Al de wegen die men verdedigen wil, worden, niet slechts over eene lengte van enkele meters, maar van eenige hectometers en soms van lignes de defense latérales.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 243