237 een kilometer, met verhakkingen omzoomd. Heeft men hierdoor de toegangen tot den verdediger ongenaakbaar gemaakt, achter die ver hakkingen geplaatste posten beschieten alles wat zich op den weg vertoont. Bij lange rechte wegen maakt men gepalissadeerde tam boers met een behoorlijk flankement. Dan komt de artillerie, die door hare hulp dit zoo kunstig stelsel van verdediging bijna volmaakt doet worden. Vaste en van veel geschut voorziene batterijen worden op elkander domineerende hoogten gebouwd en bestrijken alle andere heuvels en punten, waar zich de troepen der tegenpartij zouden kun nen vertoonen en hare artillerie stelling wil nemen. Hoe goed dit stelsel heeft gewerkt, ondervonden de belegerden in den slag bij Buzenval, waar hunne artillerie niet m staat was in batterij te blijven. En tegenover zulke feiten, wier juistheid Trochu aan de scneids- rchterlijke uitspraak van de Duitsehe officieren onderwerpt, verlangde men- onophoudelijk uitvallen. Uitvallen van geïmproviseerde troepen Eene nuttelooze opoffering van duizenden menschenlevensBouwen wanhoop in ettelijke huisgezinnenEene welverdiende berisping der geschiedenis, een vonnis van het wereldgericht waardig! Om resultaten van die uitvallen te verkrijgenmoest men in staat zijn, de verdedigings- en aanvalswerken der Duitschers te veroveren, die 'veroverd hebbende, ze niet vernielen, maar zelf bezetten, en, ze eens in bezit hebbende, ook in staat zijn ze te behouden. Zelfs met 30000 man goede troepen zooveel had Trochu niet was dat waarschijnlijk niet mogelijk geweest. Dat de door de Duitschers bezette stellingen, bij een door de be legerden op Versailles te ondernemen aanvalvoor dezen eene groote waarde hadden, zal niemand ontkennen. Maar welke resultaten zoude men, volgens Trochu, met het bezet ten van die hoogten hebben gehad r Toen later de geïmproviseerde troepen uit Versailles tegen de Parijsche opstandelingen oprukten, waren die hoogten door de com munisten bezet, die niet door onbekwamemaar ten minste door aanvoerders hunner eigene keuze geleid werden. Binnen vier uren tijds waren de bezettingen van Cbatillon en Meudon, met verlies van duizenden krijgsgevangenen waaronder hunne voornaamste aanvoerders in de vlakten teruggedreven. In dien de troepen van Trochu zich langer- in die positiën hadden kunnen handhavenzoude wellicht geen hunner binnen de wallen van Parijs

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 244