238 teruggekomen zijn. Dat zonde gebeurd zijnwanneer die hoogten door de troepen van Trochu verdedigd en door de Duitschers uit Versailles opereerende aangevallen waren. Zoo heeft men de waarde der verdedigende stellingen rondom Parijs willen overschatten Eene andere beschuldiging. Trochu had geen plan van verdediging en wachtte met het nemen van voorzorgsmaatregelen den loop der gebeurtenissen af. Maar daar was wel degelijk een plan van verdediging, een plan, dat zeer eenvoudig, zeer praktisch en tevens zeer stout was; een plan, dat door den kundigen Generaal Ducrot was ontworpen. Dat plan was gebaseerd op een der hoofdregels der krijgskunde: den vijand met overmacht aanvallendaar waar hij ons in't geheel met of in het minst verwacht. Welnu, deze regel zoude door Trochu worden toegepast. Hij wilde een uitval doen in de richting van Parijs langs Rouaan naar Havre. Neemt men de kaart van Parijs voor zich, dan ziet men, dat de Seme, door hare groote kronkeling, in die richting het schiereiland Gennevilliers vormt. Daar hadden de Duitschers nog weinig aan- valswerken tot stand gebracht, daar hadden zij slechts eenige troepen- afdeelingen van geringe sterkte doen postvatten. De uitval in die richting was toen nog de eenige, waarvan men resultaten kon verwachten. De operatielijn van het leger, dat dien uitval moest verrichten, was over hare geheele lengte links aangeleund tegen en verdedigd door eene rivier, terwijl zij rechts besciiermd kon worden door het kleine leger dat, te Rijssel georganiseerd, tot Amiëns opgerukt was en in directe verbinding met den rechtervleugel van het eerste leger kon gebracht worden. De Duitschers hadden toen slechts de terreinstrook tusschen Pon- toise en Mantes bezet, zoodat Trochu's troepen hoogstwaarschijnlijk na een enkel gevecht en binnen een dag buiten de insluitingslinie der Duitschers konden komen, met geforceerde marschen op Rouaan marcheeren, dat het groote centrum van proviand was, en van daar vervol gens in de richting der zee de aigemeene operatie basis die het leger met al de hulpbronnen des lands in verbinding stelt naar Havre gaan. Den dag vóór dien uitval zouden 50000 man, in de richting der oosterforten, een vrij ernstigen schijnaanval op de terugtochtslijnen en het hoofdkwartier des vijands, dat te Bondy was, ondernemen. Deze schijnbeweging moest de aandacht der Duitschers afleiden van hetgeen Trochu in het westen wilde ten uitvoer brengen. Een

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 245