239 ander uitgelezen korps van 50000 man zoude in den vroegen morgen na den nacht, waarin de schijnaanval in het oosten moest plaats hebben op het schiereiland Gennevilliers vereenigd worden de Seine met het aanbreken van den dag, onder het vuur der Eransche bat terijen, oversteken, na een enkel gevecht tot aan de heuvels van Cormeilles voortrukken, de Oise overgaan, op Rouaan en van daar naar Havre marcheeren. Aan dit plan van uitval was een ander verbondennamelijk Parijs langs de beneden- Seine te proviandeeren. De eerste operatie zoude eene voorbereiding zijn van de tweede. Uit de over beide plannen handelende brieven en instructiën van Trochuui aar vooral uit zijne correspondentie met Gambetta blijkt in geenen deele, dat de bevelhebber van Parijs ooit op de hulp van het Loire-leger heeft gerekend. Integendeel, waar hij naar uit komst uitzag van den benarden toestand waarin hij zich bevonddaar wilde hij die uitkomst in eigen krachten zoekenzooals uit het door hem beraamde plan van uitval in westelijke richting blijkt. De hulp van het Loire-leger achtte Trochu eene gevaarlijke hulp, want zooals hij aan Gambetta schreefon ri improvise pas les armées en avec des armées improvisées on en tient pas la campagne contre des armées longuement préparées. Trochu had dus wel degelijk een zeer uitgewerkt plan van verde diging. Dat plan was den Heer Pavredie een deel van het bewind uitmaakte, bekend. Ook Gambetta is er mede in wetenschap gesteld, die evenwel daarvanbij het beramen van zijne strategische plannen» geene nota schijnt genomen te hebben. Maar het publiek en de dagbladpers waren met dat plan niet bekend. En daarom had Trochu geen plan van verdediging Op den 10deQ November telegrafeert de bevelhebber van Parijs aan Gambetta, dat de beraamde uitval in de richting van Rouaan tus- schen den en November zal plaats hebben. den 14den November wordt te Parijs het bericht vernomen van de overwinning van den Generaal d'Aurelle de Paladines bij Coulmiers op den 10flen November te voren. Dat bericht deed het plan van Trochu in duigen vallen; want dat plan strookte niet met de inzichten van Gambetta. Na de overwin ning bij Coulmiers mocht Trochu aan niets anders meer denken dan aan een uitval in eene zuid-oostelijke richtingom zoodoende het Telegram van Trochu aan Gambetta van 25 October 1870.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 246