240 Loire-legerdat op last van Gambetta, na die overwinning, in eene noordelijke richting moest doormarcheerentegemoet te gaan. Alle toebereidselendie voor den uitval in het westen waren ge maakt, moesten nu in den kortstmogelijken tijd met de grootste in spanning in het zuid-oosten plaats vinden. .De oevers van de Marne werden over eene uitgestrektheid van twee mijlen, van Charenton tot Avroubewapend en dat alles met opoffering van de groote kansen tot slagen, die men met den uitval in het westen had, en met de wetenschap, dat men in het zuiden een gevaarlijk spel ging spelendat alle hoop op ontzet van .Parijs geheel vernietigde. Toch moest dat spel gespeeld worden, want Gambetta had slechts ééue il lusie, dat het Loire-leger reeds den December in het bosch van Tontainebleau zoude bivakkeeren. Maar wat gebeurde er? Het Loire-leger marcheert tot Orleans door, ontmoet daar tegenstand die onvermijdelijk was en wordt tot den terugtocht gedwongen. Het bericht daarvan wordt den lasten November te Parijs vernomen. Op dieu dag telegrafeert Tro- chu aan Gambettadat men nu den uitval in het zuiden natuurlijk moet doorzetten en dat die op den 29sten November zal plaats heb ben; dat het Loire-leger evenwel die operatie niet moet ondersteunen t omdat het in het open veld niet bestand is tegen de Duitsche legers en dat de Generaal Ducrot zal trachten met zijn troepenkorps tot Bourges door te dringen. De door Trochu aan de Marne gemaakte toebereidselen waren de voorbereiding van de slagen die op den 30s^en November en 2^el1 December bij Villiers en Chainpigny werden geleverd. De steunpun ten van het leger dat den uitval deedwarenbehalve de door de Pranschen nieuw aangelegde batterijen, de forten Nogent en Rosny en de Mout Avron. Trochu was tegen het bezetten van den Mont Avrondie voor het drie-vierde gedeelte gedomineerd werd door hoogten, welke door de Duitschers bezet waren. Hoe gevaarlijk der halve net nemen van eene positie op die hoogte in de gegeven om standigheden was, moest Trochu er toch eindelijk toe overgaan omdat de kransche artdlene, die in massa op die hoogte stelling namgeen betere plaats scheen te kunnen viuden om den te ondernemen uitval te beschermen. Het bezetten van het plateau van Avron met meer dan zestig stuk- Zie Charles de Mazade, La Guerre de France, 1870 1871. Revue des deux Mondes van 1872.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 247