241 keil geschut geschiedde met eene ongehoorde inspanning, onder de leiding van den admiraal Saisset, in ééne nacht. Die admiraal heeft bij de verdediging van Parijs uitstekende diensten bewezen. De ontworpen uitval had evenwel geene resultaten. Wel is waar streden de Pranschen met roem in de slagen bij Villiers en Cham- pigny. Daar streed de even kundige als dappere Generaal Ducrot, wiens naam door den laster van sommige dagbladen te vergeefs aan gerand is, bij den aanval op het park van Villiers, met ware doods verachting aan het hoofd der stormende bataillons infanteriedaar sneuvelde de bloem der kundige mannen, die Trochu gedurende het beleg van Parijs "krachtdadig hadden bijgestaandaar stierf de Ge neraal Penault den heldendood wiens naam, door zijne in Afrika, de Krim en Italië behaalde lauweren, bij het leger in aanzien stond Maar de overmacht in deu meest uitgebreiden zin des woords aan den kant der Duitschers, bij wie het dubbele verlies van dat der Pranschen werd geleden, dwong den verdediger binnen zijne wallen terug te gaan. Honderd en tien duizend Pranschen trokken met vier honderd stuk ken seschut op waggelende bruggen, in de volmaaktste orde en in het gezicht van het Duitsche leger, dat op twee kilometers afstand verwijderd was, de Marne over. De lijdelijke houding van dit leger tegenover eene zoo gevaarlijke operatie als die der Pranschen kon gewis als maatstaf dienen voor de moreele overwinningen, die door hen in de slagen van 30 November en 2 December waren behaald. De goede wijze waarop de Generaal Ducrot dien terugtocht leidde het moeilijkste problema voor een aanvoerder zette de kroon op de door hem bewezen uitstekende diensten. Nu was Parijs onherroepelijk aan haar lot overgelaten. Voor Trochu was zij het na Sedan en Metz reeds geweest. Maar waarom had hij dan niet, bij het ontvangen van zoo vele tegenstrijdige bevelenvan zoovele tegen de regels der strategie indruisende instruction, liever zijn ontslag uit 's lands dienst genomen en de verdediging van Parijs aan een ander Generaal overgedragen Dit is gemakkelijker gezegd dan ten uitvoer gebracht. Van af het tijdstip, dat Trochu door Napoleon tot bevelhebber van Parijs be noemd, tot het oogenblik dat die stad aan de Duitschers overgege ven werd, is hij die later tot president van het bewind werd be noemd meer dan twintig malen in de verzoeking geweest, dat ontslag te vragen. Dat hij dat niet gedaan heeft, is een bewijs van zijne groote 11

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 248