17 niet alleen in de gelederen, maar in de dienstverhouding van elk oogenblik, waarbij de geringste afwijking veel gemakkelijker wordt opgemerkt. Bij zulk een goed voorbeeld zouden eenige weinige straf fen, aan dronken soldaten opgelegd toereikende zijn om de matigheid weder onder de rekruten in eere te brengen, die, jong zijnde, nog geen gelegenheid gehad hebben zich het drinken aan te wennen, en zich dikwijls par genre bedwelmen, meenende alzoo betere troupiers te zijn. Wij zouden willen, dat zoodra de rekruten aangekomen zijn, de onderofficieren belast wierden met al het elementaire onderricht (behalve de gymnastiek, en voor de troepen te paard de rijkunst, die een afzon derlijken onderwijzer vorderen), maar dit onderricht zou altijd moeten gegeven worden onder het toezicht van de officieren. Wij stemmen toe, dat de taak der laatsten ondankbaar en zeer moeilijk zou zijn. Niets is vervelender dan het oog te houden over een dienst, waaraan men niet rechtstreeks deel neemt; de minuten schijnen uren, terwijl onder het kommandeeren en zelf onderwijzen de tijd met verbazing wekkende snelheid voorbijvliegt. Bovendien zal de toezichthebbende officier buitengewoon veel takt moeten hebben om te beoordeelen, wanneer hij tusschenbeide moet tredenzoo hij den onderofficieren te dikwijls terecht wijst, verzeilt hij op de klip, hun het vertrouwen te ontnemen; en toch kan hij geene dwalingen laten voorbijgaan, die den rekruten verkeerde begrippen zouden geven. Het zou ook noodig zijn, dat de instructeurs de rekruten oefenden in die juistheid en nauwkeurigheid van exerceeren, waarin men slechts behoorlijk kan on derrichten, als men er zijn vak van gemaakt heeft. Het spreekt van zelf, dat alleen het elementair onderwijs aan de onderofficieren moet worden opgedragenal de hoogere vakken, zoo als kompagniesschool, bataljonsschool, tirailleursdienst, batterijschool, behooren tot den werk kring der officieren en moeten door hen onderwezen worden. Wij ge- loovendat men met een op deze wijze ingerichten dienst en door langeren duur (zoo dit noodig is) van de voorbereidingsschool, de theoretische onderofficiersscholen geheel zal kunnen afschaffen, die ons toeschijnen slechts zeer onvolkomen aan het doel te beantwoorden, en waarvan de uitkomsten inzonderheid te eenemale nul zijn met be- trekkiug tot den invloed van gezag en den geest van zelfhandelen, die men van de onderofficieren vordert. Wij zouden dien maatre gel van voorbereidende cursussen ook willen zien toegepast op de speciale wapens en tevens aangenomen voor eiken herhalingscursus, onder beperking van den duur.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 24