243 krijgskundige bekwaamheden in het Eransche leger traditionneel wa ren geworden, door eene in het oosten van Frankrijk ondernomen operatie van hooge strategische waarde aan zijn naam meer luister maar het leger van Parijs bleef aan zich zelf overgelaten. Dat leger had het grootste gedeelte van zijne uitstekende officieren en een aanzienlijk deel zijner kaders verloren; dat leger moest der halve weder gereorganiseerd, gevormd worden. Toen het eenige be wijzen van kracht scheen te geven, wilde Trochu op nieuw ageeren, maar hij werd ten laatste wanhopig, toen de vijand slechts zijne ar tillerie liet zien, want hij had er een voorgevoel van, dat, indiende Duitsche infanterie zich op het vlakke terrein had vertoondzij dooi de Eransche verslagen zoude wordendat was zijn hoophet voor werp zijner dagelijksche overdenkingen. Om de Duitsche infanterie te dwingen uit hare schuilhoeken te voorschijn te komen wilde hij met zijn leger in de vlakte van St. Denis ageeren, waardoor de vijandzijne terugtochtslijnen zoodoende be dreigd ziende er wellicht toe over zoude gaan zijne troepeninassa's te deployeereu. Om die reden leverde Trochu den vijand op den 21 sten December slag. Die veldslag nam een aanvang bij Ville Evrard, op twee mijlen afstands van St. Denisbreidde zich verder nit voor het bosch van Bondy en eindigde bij le Bourget. Maar de vijand stelde slechts zijne artillerie tegenover de Eransche troepenterwijl zijne infanterie achter de twee kleine rivieren geposteerd bleef, die hare door dorpen en vaste batterijen beschermde verdedigingslinie uitmaakten. Wie heeft niets gelezen van den aanval op en de verdediging van het dorp le Bourget, dat door de Eransche marine, met hare gewone onversaagd heid, gedeeltelijk op den vijand veroverd werd, maar daarna weder door haar, uit gebrek aan de noodige ondersteuning der andere troepen, moest ontruimd worden? Op den avond van dien dag had het Eransche leger nog weinige verliezen geleden want het had den vijand nog niet kunnen genaken en alles had zich even als bij Val my grootendeels bij eene kanonnade bepaaldmaar de voor het meeren- deel jeugdige Eransche soldaten ondervonden zoo vele hinderpalen, die zij met hunne krachten niet konden te boven komendat de helft van dat leger binnen de kantonnementen moest terugtrekken; de andere helft bleef met de nationale garde van Parijs den vijand in de loopgraven als het ware een aanhoudenden veldslag, tot aan de ca pitulatie van Parijs, leveren en spreidde daarbij de grootste bewijzen van moed ten toon.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 250