Dat oogenblik, waarop men het laatste voedsel zoude gebruiken, was nabij; nnous souffrions beaucoupzegt Troebu. Maar hij wilde nog een wanhopige daad verrichten; hij was van oordeel, dat de laatste periode van het beleg nog door een gewaagden uitval moest worden bekroondgedachtig aan het beroemd geworden woord van den bailli de Suffren: Tani quil vous reste un coup de canontirez-ledest peut- être celui qui tuera voire ennemV Die door Trochu beraamde uitval gold het bekende plateau van Ghatilloneen uitval, waaraan de grootste gevaren waren verbondeD, maar die, wanneer hij kans van slagen zoude hebben, "Versailles aan een ernstigen aanval der Franschen blootstelde. Het fort Mont "Va- lérien was de operatiebasis der Franschen. Die uitval gaf aanleiding tot den bekenden slag bij Buzeuvalwaarin tachtig bataillons nationale garde van Parijs tegen den vijand streden en grootsche voorbeelden van moed en zelfopoffering ten toon spreid den waarin de door Trochu hoog vereerde kolonel de Rochebrune zijn naam blij ve. voor de nakomelingschap bewaard aan het hoofd zijner troepen den heldendood stierf; waarin de eerwaardige markies de Coriolis, die op acht en zestigjarigen leeftijd nog de kracht voelde, zijn arm aan de verdediging van het zieltogende vaderland te leenen en met ransel en geweer, als weleer een la Tour d'Auvergne, ten strijde was getogen, zijn leven op het veld van eer moest laten. Maar moed is in den oorlog niet voldoende; men moet ook onder vinding hebben en dat had de nationale garde niet. Haar ontbrak uit den aard der zaak de zoo noodige oefening, en die weinige geoe fendheid bracht groote verwarring in de gelederen der Franschen bij den slag van Buzenval; hoe kon het anders zijn, tegen geregelde troepen als de Pruisische valt niet met ongeregelde troepen als de nationale garde van Parijs, althans met kansen van slagen, te strijden. Diezelfde nationale garde was de oorzaak dat de slag bij Buzenval verloren werd. Nu had het Parijsche publiek of de pers ten minste kunnen be grijpen, waarom Trochu zoo weinig uitvallen -te weinig naar hun zin had gedaannu had men kunnen inzien welke waarde die nationale garde had. Maar neen. Na den slag bij Buzenval kreeg Trochu de bevolking, de pers, de nationale garde -ja zelfs de Regeering op eene duidelijk sprekende wijze tegen zich, omdat hij geen reuzenuitvalzoowel van gewapenden als ongewapendeu, kortom van de geheele weerbare manschap, wilde doen uitvoeren. Eene de- 246

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 253