putatie van de nationale garde kwam er hem ook om vragen, terwijl zekere Niquet hem voor een verrader uitmaakte, omdat hij aan de wensch dier deputatie geen gehoor had verleend. Men zoude zich evenwel zeer vergissen met te denkendat alleen de groote menigte dergelijke dwaze begrippen aankleefde; de Regee ring deelde helaas, vooral in haren waardigen vertegenwoordiger Gambetta, in zekere opzichten die begrippen. Telkens drong men er bij Trochu op aanden //beslissenden grooten veldslag" te leveren. Noch Trochu noch Ducrot konden het met hun geweten over eenbrengen een dergelijken slag te wagen. Dat was in hunne oogen een militaire misdaad "Vjan nu af aan ondervond Trochu de verbolgenheid der Regeering over zijn onwil. Die Regeering beraadslaagde in geheime bijeenkom sten, aan welken Generaal men de leiding van den beslissenden groo ten veldslag zoude opdragen; eene grievende handelwijze voor Trochu. Generaals, kolonels, luitenant-kolonels en verscheidene majoors wer den voor den ministerraad geroepen; men zocht naar een moedig en ondernemend man die dien slag durfde te wagen. Niemand achtte zich voor zulk een taak berekend, en Trochu. zijn goede naam was beleedigdzijn prestige met voeten getreden Toen ontving hij eene deputatie van de maires van Parijs bij zich. Uit naam van die deputatie zeide de heer Vacherot de woord voerder dat Trochu's positie onhoudbaar was gewordenen ried hij hem aan, zijn ontslag te vragen. Eu wederom weigerde Trochu. Tot de Regeering sprekende, zeide hij: op U rust alle verantwoor delijkheid gij hebt het recht mij te ontslaan en door een anderen Generaal te doen vervangen. En Trochu werd ontslagen en vervangen Toen heette het dat dit een afgesproken werk was, een afspraak tusschen collega's, om Trochu uit de verlegenheid te redden, waarin hij zich bevond, om hem tegenover het publiek geene inconsequentie te doen begaanhijdie eenige weken van te voren nog in eene proclamatie had gezegd, dat Parijs zich niet zoude overgeven Waarlijkzijne verdiensten hadden beter op prijs gesteld moeten worden dan door zulk een laster verkleind te worden. En na het ontslagen van Trochu gaf Parijs zich over Was dat een gevolg van de onkunde, van de weinige energie van Trochu of zijn daarvoor andere oorzaken aan te wijzen Het Pransche leger ging voor het beste leger der wereld door en geloofde dit ook zelf; dat leger had in een tijdsverloop van veertig 247

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 254