248 jaren, zoo in als buiten Europa, met roem den krijg gevoerd. Het werd onderhouden en aangevuld door het grootste oorlogs-budgethet werd aangevoerd door Generaals van naam, onder wie er sommigen waren, die zelfs voor uitstekende legeraanvoerders gehouden werden. Dat leger had een beproefd kader en een oorlogsmaterieeldat aan de eerste eischen der militaire technische wetenschap voldeedmen denke slechts aan het Ghassepot-geweer en de mitrailleuses. £n dat leger toch, is in den laatsten oorlog niet gedesorgani seerd, zooals dat in den oorlog dikwijls gebeurt; niet vernietigd, zooals dat ook wel eens voorkomtmaar het is letterlijk gevangen genomenopgelicht, verschalkt, met zijn opperbevelhebberden Vorst, diens naaste omgeving, diens Generaals, officiereu en soldaten, met een onmetelijk oorlogs-materieel. Eeue dergelijke ramp vindt in de geschiedenis van den nieuweren tijd hare wedergade niet. Drie weken slechts waren er noodig geweestdie ram.p voor te bereiden. Toen kreeg men eene geïmproviseerde Regeering, geïmproviseerde officieren, geïmproviseerde soldaten; toen kreeg men een geïmprovi seerd leger, door Generaals aangevoerd, die voor de groote meer derheid reeds hun pensioen hadden genomen of civiele betrekkingeu hadden bekleed. En met dat legerwaarvan Trochu, Ducrot, d'Aurelles de Pala- dines, Bourbaki, Chanzy, Eaidherbe de sieraden waren heeft men den vijand, die zijne strijdkrachten van 600000 tot 1000000 strijd bare mannen bracht, tot eerbied en ontzag voor betoonden moed en ten toon gespreide krachtsontwikkeling, voor betoonde vaderlands liefde in den edelsten zin des woords en bijna bovennatuurlijke krachtsinspanninggedwongen. Die krachtsinspanning heelt vijf maanden geduurd De machtige en invloedrijke dagbladpers te Brussel, Londen, Parijs, Bordeaux, Versailles, en elders, heeft het uitgemaakt en hare meening wordt natuurlijk door het overgroot gedeelte van het publiek geloofd dat de onheilendie het Fransche leger tot aan de nood lottige overgave van Sedan zijn overkomen, alleen aan het noodlot moeten worden toegeschreven maar dat de geïmproviseerde tegenstand, dien Irankrijk na September 1870 den vijand bood, de oorsprong is geweest van alle later begane fouten en verkeerdheden en zij, die dezen tegenstand aanwakkerden, voor al de treurige gevolgen daarvan verantwoordelijk moeten worden gesteld. Dat is onjuist; dat is onwaar.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 255