251 het onwetende min-gegoeden verleiden kan een' wissen dood te ge- moet te gaan. Het is waar, Dr. Eeringa neemt niet grif alles aan, wat Amerinus en eene //vereeniging van Surinamers" ten voordeele van emigratie gelieven aan te voerenmaar hij bestrijdt hen toch niet o-enoeg. Hij laat zich te veel door hunne schoonschijnende beweringen vervoeren. Zij mogen niet in het belang van de planters schrijven, daaruit volgt nog niet hunne belangeloosheid. Ook op Java zijn de vrij-arbeiders vijanden van de suikerkontraktanten, maar daarom is nog niet ieder vrij-arbeider een Curtius of Cincinnatus. De //Surinamers" geven als gemiddelde temperatuur voor hun land op jaarlijks 21°, 5 C. warmste maand 22°, 9 koudste 20°, 4. De heer Eeringa twijfelt, en gelooft met Delorme aan 27" tot 29° gemiddelde jaarlijksche warmte. Best, maar wij hebben voor namelijk te maken met het m.axim.um. Gemiddelde standen worden zelden waargenomen. Zoo beoordeelen ook enkele papier-soldaten de sterkte van de Utrechtsche waterlinie naar de hoogte van de gemid delde rivierstanden. Vermoedelijk zoude de vijand het liefst zijn voordeel doen met den laagsten waterstand. In October jl. was de warmte te Batavia, volgens de dagbladen, een 49° in de zon. In Suriname zal dit ook wel eens voorkomen. Hoe zou dat den emigrant smaken, wien .men altijd heeft voorgepraat van 27° in de schaduw? Hij kan toch niet ploegen onder een' parasol? Hetzelfde geldt voor den soldaat in Indië. Een andere betooggrond luidt: //Nog zijn er voorbeelden van //Europeanen, die 30 tot 40 jaren in de West hebben geleefd en //thans, nog in het bezit hunner volle gezondheid, zijn gerepatrieerd //en zich in het leven bevinden." Die stelling verraadt, door hare inkleeding, hare zwakheid. Zal het iemand in de gedachte komen, het klimaat bij Assen, bij Amers foort, bij Maastricht te prijzen door te zeggen, dat enhele Euro peanen daar veertig jaren hebben doorgebracht, en nu een' gezonden ouden dag beleven in de //bocht" van de Keizersgracht te Amsterdam Altijd het vraagstuk: //wat men ziet en wat men niet zietHoe- vele Europeanen liggen er in de doodenakkers der keerkringslanden? Volgens de waarnemingen van een Engelscli geneesheer zijn wij het gezondst bij 13 tot 18° C. Zie tsis1872. H.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 258