254 in den vreemde vestigen en hunne bedienden medegenomen hebben, kunnen getuigen, hoe weinig deze zich buiten hunnen vroegeren kring weten te schikken. Dit is ook van toepassing op den soldaat in Indië. Men zou althans eenige verbetering iu zijn' gemoedstoe stand brengenzoo men hem garnizoen deed houden in koele berg streken, waar hij een tuin kon aanleggen, tot afleiding. De bekende geschiedschrijver en statisticus Kolb zegt op bl. 7 van de eerste uitgaaf zijner Culturgeschichte der Mensch/ieit//Maar zelfs de krachtigste en taaiste rassen uit de gemiddelde klimaten vermogen slechts dan in werkelijk andere aardgordels te bestaan, als zij reeds een hoogen graad van beschaving bereikt hebben, en wanneer hun daardoor en door het bezit van aanzienlijke stoffelijke middelen van allerlei aard de tnooglijkheid gewaarborgd is, zich aan den invloed van het vreemde klimaat te onttrekken. De bewoners van Middel- Europa, die onder de keerkringen, gelijk een neger, het veld bebou wen, of in het land der Eskimo's gelijk deze leven wilde, zou on herroepelijk spoedig omkomen. //Inzonderheid van groote beteekenis is in dit opzicht het feit, dat de vroeger algemeen geloofde leer van de acclimatatie gebleken is onhoudbaar te zijn. Er zijn ongetwijfeld enkele streken, welker luchtgestel ook door den vreemdeling uit verre oorden verdragen kan worden. Wij zien in de dierenwereld een gelijk verschijnsel: in Australië, waar vroeger geene schapen waren, tieren de daarheen overgeplante dieren dezer soort voortreffelijk. In het algemeen echter blijft de regel omstootelijkdat de dieren en eveneens de menschen slechts ten koste hunner gezondheid naar andere klimaten kunnen worden overgebracht. Hoe langer zij daarin verwijlendes te zwak ker wordt hun lichaam Onderzoekingen in het Engelsche leger gaven de uitkomst, dat van de naar Ceilon verplaatste Europeesche troepen in het eerste jaar van hun verblijf aldaar op 1000 man 44 stierven; in het 2e jaar48,7, 3e 49,2. Op Jamaïka waren de cijfers voor gelijke hoofdgetallen en gelijke tijds ruimten: Zelfs Zwitsers, die in hun land in de vlakte, b. v. op 1200 voeten zijn geboren, kunnen het op den duur in hunne bergstreken, b. v. op 3000 voeten boven den zee- spiegel, niet uithouden. H.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 261