261 zedelijkheid heeten zulk een bezit onnatuurlijk. Wij verrichten in Indië een Sysiphus arbeid. Wij trachten altijd een steen bergopwaarts te wentelen. Aan innige vermenging van de rassen valt nog niet te denken. Het geloof blijft een der slagboomen. Een controleur vraagde eens gekscherende aan een prins van Pamakassandie regent van Gresik was, of hij hem wel eene zijner dochters ten huwelijk zou willen geven De Mohammedaan antwoordde zeer verontwaar digd //ik gaf haar nog liever aan een koelie." Het klimaat, de natuur, de bevolking is dus tegen ons. Daarom moeten wij in Indië meer kracht aanwenden dan in het moederland. En toch zullen altijd de vruchten van onzen arbeid nog schraal blijven. Dus moeten wij nimmer ophouden met daar offers te brengen. Nieman zal voorstellen, Indië plotseling te verlaten. Voor onze kracht ware dit zeker wenschelijk. //Koloniën", zegt terecht Venedey [Eene badkuur in het zuiden van Frankrijk//zijn meestal slechts gevolg eener verkeerd geleide richting van het volksstrevenzij doen de natie den blik naar buiten richtenin plaats van dien op hare innerlijke aangelegenheden gevestigd te houden. Zoolang er nog eene streek onbebouwd land in Duitschland bestaat, zullen staatskoloniën een hoogverraad aan het vaderland zijn; zoo lang men nog menschen in Duitschland vindt, die niet in staat zijn met de takken der Duit- sche nijverheid hun voordeel te doen en daar leven in te brengen, zou het een opgeven van het eigen volk zijn, zoo de nijverheid, gelijk de Engelsche, hare werkzaamheid in buitenlandsche koloniën en dezer bewoners zocht. //De macht van Eugeland lag nooit in zijne koloniën, maar in En geland zelf; integendeel zullen deze koloniën op het oogenblik van ernstig gevaar, dat is op het oogenblik, waarin Engeland met eene zeemogendheid in oorlog geraakt, Eugeland's ondergang na zich sleepen. Spanje ging zedelijk en feitelijk door zijne koloniën te gronde en Engeland zal geen beter lot hebben." En //De koloniezucht is eene verbastering der veroveringzuchtde flauwe zusterondeugd van de dappere en gewelddadige uitzuigings woede der /«edele" roofdieren (in de middeleeuwen). De Engelsche koloniën zijn steeds een onheil voor Engeland geweestAlgiers knaagt in onze dagen physisch en zedelijk aan het merg der Eransche natie. De Britsche koloniën maakten eerst de heerschappij der aris tocratie in het moederland mooglijk." Zoo versterkte ook Java de heerschappij der plutocratie in Neder.r

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 268