269 Men zal daar jaarlijks vijf luitenants-élèves toelaten, wel te ver staan indien er zich zooveel aanmelden, want het zal, indien de tegenwoordige bepalingen betreffende den generalen staf bestendigd wordenalleen eene zeer bijzondere voorliefde voor de studie moeten zijn, die de luitenants er toe aanspoort, weder op de schoolbanken plaats te nemen. Elke andere prikkel ontbreekt; de élève aan de stafschool moet een rijpaard houden, moet kostbare boeken enz. aan schaffen verandert wellicht halfjaarlijks van garnizoen om gedurende den oostmoesson den practischen dienst der andere wapens te leeren, heeft dus meerdere uitgaven, doch behoudt eenvoudig de inkomsten die hij had. Ook in de toekomst geeft hem de stafdienst geen voor deel; noch in vooruitzichten, want alle bevordering bij keuze is zorg vuldig geweerd en de staf-officier volgt de promotie van het wapen waartoe hij behoort, noch op andere wijze; de betrekking van staf officier is in vredestijd over 't algemeen niet aangenamer dan die van troepen-officier, en ook financieel geeft de plaatsing bij den staf geen voordeelbehalve voor de officieren der Infanterie. Wij komen op deze zaak nog terug, doch vragen nu, of men, bij deze gegevenseen grooten toeloop naar den stafschool kan verwach ten? Wij gelooven het niet, en wij betreuren dit, omdat die staf school zulk een uitstekend middel zou kunnen wezen om de weten schap onder de Indische officieren tot een hooger peil te brengen. Onze wenschen staan hier lijnrecht tegenover onze verwachting. Aangenomen nu echter, dat zich jaarlijks vijf geschikte kandidaten voor de stafschool opdoen, dan heeft men nog niet alles gewonnen. De inrichting der school wij schrijven hier in hoofdzaak af wat wij onlangs lazen in een uitmuntend artikel van den Militairen Spectator (1874<, no. 2)is niet geschikt om tot liefde voorstudie en wetenschap aan te sporen. In stede van ruime gelegenheid open te stellen voor tal van officieren, om zich veelzijdig te kunnen ontwikkelen, heeft men die gelegenheid beperkt tot een 5-tal personen 's jaars, en de school-zelve gemaakt tot een vakschool van twijfel achtig wetenschappelijk karakter. Het onderwijs duur vier jaren, en in elk jaar slechts zes maanden; het is dus in de meeste vakken (talen, wiskunde enz.) niet dan zeer elementair, en niet vruchtdragend in die mate als het kon en be hoorde te wezen. Hat onderwijs zal gegeven worden door vier kapiteinsdie elk op zichzelven staan, want een directeur der stafschool is er niet. Tenzij al wederom de sous-chef van den staf, als omnis homobij zijne

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 276