andere werkzaamheden ook deze waarneme, zal er dus geenerlei richting aan het onderwijs gegeven worden; ieder zal doceeren op zijn manier, en een opvolger zal afbreken wat de voorganger op bouwde. Er zal veel mutatie onder het onderwijzend personeel zijn want men zal in den regel niet juist de jongste kapiteins daarvoor kiezen, en hun onderwijzers-ambt duurt dus slechts weinige jaren, tot zij hoofdofficier worden of, wegens 12- of 15-jarig verblijf in Indië, met verlof naar Nederland gaan. Er zal veel, te veel dienst geëischt worden van de onderwijzers, die met hun vieren de aanstaande stafofficieren moeten vormen. Het is hier betrekkelijk onverschillig, of de klassen slechts enkele leer lingen tellen; doch wil men goed onderwijs, dan moet men voor onderwijzers mannen hebben met grondige en volledige kennis van hetgeen door hen onderwezen zal worden. Zoodanige onderwijzers zal men met krijgen, wanneer men hun niet zeer veel tijd voor ei^en studie geeft. Zoo wij ons niet vergissen, wordt dan ook in Nederland, aan de stafschool te Breda, behalve door enkele stafofficieren, tevens on derwijs gegeven door de officieren der Kon. Mil. Akademie. En zelfs over die school wordt nog geklaagd! Hoe zal het dan hier gaan? Bij gemis aan voordeelen in den eenen of anderen zin zal men bij de artillerie en genie althans, geen kapiteins vinden die //school-' meester" willen zijn. J\Ien zal bij onze staf school noch een voldoend onderwijzend per soneel, noch een genoegzaam aantal leerlingen hrijgenwordt deze voorspelling bewaarheid, dan is daarmede ook het oordeel uitgesproken over de organisatie van de school, die, ware zij beter, zoovele vruchten zou voortbrengen Men make de positie van onderwijzers en leerlingen, ook financiëel, aanlokkelijk; men late niet vijf, maar twintig luitenants jaarlijks, na voldoend admissie-examentot den cursus aan de stafschool toe; men brenge den studietijd op negen maanden jaarlijksmen vermeerdere het onderwijzend personeel, en wijze een hoofdofficier als directeur der school aan. Op deze wijze zou het Indische leger een aantal uitstekend wetenschappelijk gevormde officieren voortbrengen, waaruit men dan de stafofficieren kan kiezen. En op deze wijze zou inder daad de lust tot studie bij de officieren worden opgewekt en aange kweekt. We zouden te uitvoerig worden, indien we het //hooger onderwijs 270

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 277