271 bij het leger" nog verder wilden bespreken. Wij zullen onze be schouwingen daarover dus, voor het tegenwoordige althans, staken, om weder terug te keeren tot die over de formatie van den generalen staf. Een der in de formatie opgenomen kapiteins van den generalen staf is adjudant van den legerbevelhebber. Dit klinkt zeker zon derling. Niet om de adjudautsbetrekking, maar om de daaraan o. i. intusschen ten onrechte verbonden functie van chef van het kabinet van den legerkommandantwelke functie een veelzijdig ont wikkeld persoon eischtzou het voorzeker goed te keuren zijn, dat men dien chef van het kabinet uit de officieren van den generalen staf koos, indien men speciaal voor stafofficieren opgeleide personen had. Hij zou dan echter, omdat hij geen stafdienst doet en niet onder de bevelen van den chef en souschef van den staf staat, a, la suite van dit korps gevoerd moeten worden. Wat gebeurt er nu echter? Men kiest voor adjudant, chef van het kabinet, natuurlijk de meest geschikte persoon, en geeft hem dan eenvoudig, eershalve, den titel van stafofficier, zonder dat hij werkelijk stafofficier is. Nu komt men tot het dilemma, dat hij, volgens art. 5 van het kon. besluit der organisatie, rechtstreeks onder de bevelen van den souschef staat, terwijl hij feitelijk, zooals trouwens ook niet anders kan zijn alléén ondergeschikt is aan den legerbevelhebber. Eene goede, volledige militaire bibliotheek is hier, bij de betrek- k el ijk geringe hulpbronnen voor militaire studiën, noodzakelijker dan ergens elders. Wij missen echter in de organisatie een bibliothecaris, waarvoor dan toch wel zeer bepaaldelijk een geschikt, wetenschap pelijk gevormd man noodig is; iemand dus op eene goede bezol diging, want anders zal men hem te vergeefs zoeken. Uit het vorenstaande blijkt, dat, naar onze overtuiging, eene goede organisatie andere eischen stelt dan die, welke tot grondslag van de tegenwoordige hebben gediend. We zullen thans nog een paar andere onderdeelen der organisatie besprekenwaarin mede wijziging zal moeten komen, wil men het doel bereiken dat men zich voorstelde. In Nederland, en wij gelooven in elk land ter wereld, heeft de stafofficier, waartoe de //meest wetenschappelijke, tevens practische, verdienstelijke en uitstekend beoordeelde" officieren der verschillende wapens worden gekozen

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 278