plicht, dit leger aan zijne roeping volkomen te laten beantwoorden en daartoe dient in de eerste plaats de strengste discipline. Nog eens verwijs ik naar de woorden hierboven: "Een leger zonder disci pline is niet alleen kostbaar en voor zijn doel ontoereikendmaar bovendien gevaarlijk Over de opleiding tot officier bij de Militaire Administratie. Ontmoetten wij bij algemeene order no. 92 van 1872 eene groote verbetering in het programma van het examen voor onder-officieren tot het verkrijgen van den rang van 2en luitenant-kwartiermeester bij het leger in Nederlandsch-Indië, zoo staan wij daarbij even stil, om eenige daar voorkomende punten nader te bespreken, en eenige volgens ons inzien ontbrekende bij te voegen. Het doel van ons schrijven is, in algemeene trekken aan te geven wat van den aspirant gevorderd moet worden, en hoedanig het ou derwijs geregeld moet wordenwil men bruikbare en voor hunne be trekking geheel geschikte administratie-officieren vormen. Nemen wij nu bovengenoemde algemeene order in de hand, dan lezen wij sub b.dat alleen de Eransche taal een vereischte, en de kennis der Engelsche en Hoogduitsche talen eene aanbeveling is. Gaarne zouden wij deze als verplichtend zien bijgevoegd, en wel om de eenvoudige reden, dat het Eugelsch en Duitsch personeel, waar mede men, als administratie-officier, te maken kan en moet hebben, in getalsterkte en belangrijkheid, met het Fransche kan wedij veren. Ook de kennis der beschrijvende meetkunst, die voor den aspirant voor het examen tot officier bij de infanterie gevorderd wordt, zien wij helaas niet in de eischen opgenomen. Niet alleen is die kennis nuttig en verplichtend, doch zij is on ontbeerlijk. Eene goede bekendheid met de leer der projectiën en de perspectief stelt hem in staat, teekeningen te vervaardigen en te be- grijpen, en voorkomt het onnoodig toezenden van standmodellen. Zoo is het nog kort geleden, dat de meeste kazerneering vervangen is door nieuw model kazerneering. Waarom kon plaatselijk niet onmiddellijk een contract gdmaakt worden voor de levering van die voorwerpen F Omdat de modellen ontbrakendeze moesten eerst aangemaakt worden bij den constructie- wmkel te Soerabaja en vaii daar naar de verschillende plaatsen ver zonden worden, om op die plaatsen als standmodellen te dienen. 283

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 290