284 Eene geringe kennis der beschrijvende meetkunst was voldoende geweest, om eene teekening van die modellen te vervaardigen en te begrijpenmen had dan niet alleen dadelijk kunnen contracteeren doch men had de kosten gespaard, die het gevolg waren van den aanmaak en het transport. Wel zal men ons tegenwerpen, dat alle werklieden niet zoo ge leerd zijn, om die teekeningen te kunnen begrijpen; wij geven zulks toe, doch zeker is het, dat er te Batavia, Samarang, Soerabaja en Padang plaatselijk minstens wel één werkman zal wezen, die deze ge ringe kennis bezit. De toezending van teekeningen aan de onder-intendanten op even genoemde plaatsen had spoedig kunnen geschieden, deze hadden da delijk tot den aanmaak kunnen doen overgaan en zoo noodig de standmodellen aan hunne onderhoorige administrateurs kunnen toe zenden. Soms komt men in kleine garnizoenen, waar het aantal standmodellen den aanwezigen voorraad in de magazijnen bijna over treft. Uit den aard der zaak tegen alles zijnde, wat doelloos is, gaat het ons ter harte, zooveel voorwerpen ongebruikt te zien verouderen en bederven, wier eenige bestemming is, gemeten, gewogen en bezichtigd te worden. Ook het kenbaar maken van voorstellen tot het wijzigen van de modellen, die soliditeit, gemak, fraaiheid en goedkoopte, bevorderen wordt vermakkelijkt door het vervaardigen van eene eenvoudige tee kening met beschrijving. Worden de overige vakken eenigszins uitgebreid onderwezen en het examen vooral op praktisch gebied streng afgenomen, dan laat vol gens ons inzien dat programma weinig te wenschen over. Doch nu! hoe komt men aan de noodige aspiranten? Wie zal verkiezen, officier der administratie te worden boven offi cier der infanterie, nu het zooveel moeielijker is tot die betrekking te geraken en men zooveel meer verantwoording en zorgen heeft dan als officier bij de infanterie? Welk jong mensch (en jongelui moeten er komen) zal dat zittende leven in deze tropische gewesten verkiezen boven het meestal zorge- looze en ambulante leven van zijn collega bij de infanterieWeinigen, ja zeer weinigen zullen er gevonden worden. Daar het voldoend afleggen van examen tot 2en luitenant-kwar tiermeester slechts een waarborg is, dat de aspirant voldoende ken nis en geschiktheid voor administratie-officier heeft, zoo willen wij

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 291