285 bier eenigszins uitgebreid den werkkring van zulk een officier be spreken, en trachten te bewijzen, hoe dringend noodzakelijk eene reformatie van den tegenwoordigen toestand is. Slaan wij een blik op de krijgsgeschiedenis der laatste jaren, dan zien wij dat bij de meeste Europeesche legers eene groote afschieding bestaat tusschen de intendance en de eigentlijke administrateurs. Voor de eerste betrekking moet men alleszins kundige, praktische en verstandige personen hebben, die door aanhoudende studie zich op de hoogte houden van al het weten-swaardige voor hünne betrek king, terwijl men voor de laatste betrekking slechts middelmatige personen behoeft, waarvan men alleen vordert eerlijkheid, accuratesse, netheid en een gewoon geheugen tot het onthouden van de meest voorkomende administrative bepalingen. Niet oneigenaardig vonden wij dan ook de uitdrukking, voorkomende in een der afleveringen van den Spectateur militaire, dat men in Frank rijk voor laatstgenoemde betrekking onder-officieren nam, qui avaient passé le rang d'officier. Daar de officier der intendance belast is met de geheele zorg voor het leger en men dus van hem eischt, dat hij geheel op de hoogte is van het financiewezen van zijn land; dat hij de üoodige kennis heeft der talenzeden en gewoonten der personen, waarmede hij uit hoofde van zijn werkkring in aanraking moet komendat hij niet on bekend is met de ligging der plaatsen en hunne hulpbronnen, afvoer en communicatiewegenzoo ook dat hij weet, welke transportmiddelen en vivres en hoeveel werkende krachten hij overal kan verkrijgen, zoo zal men onmiddellijk inziendat men van zulk een persoon met recht veel vordert. Met het oog hierop, moet de chef der intendance beschouwd wor den als een der gewichtigste personen van het legerbestuur. Voorts is het noodig, dat door de intendance een wakend oog gehouden wordt op de administrateurs, doch zij blijven controleurs, en worden geeue verificateurs. De eigenschappen, uitgedrukt door het woord voorzien (prévoir en pourvoir) moeten ook hem bijzonder eigen zijn. Hij vóórziet door zijne kennis en hij voorziet door zijne zorg. Duidelijk zal het ons dus worden, dat de opleiding tot officier bij de intendance veel moeite zal kosten. Zijn wij wel ingelicht dan wordt tegenwoordig het onderwijs aan de militaire school te Meester-Cornelis gegeven door één luitenant- kwartiermeester, die niet alleen met het onderwijs der aspirant-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 292