286 intendanten belast is, doch tevens nog als secretaris bij een raad van administratie fungeert. Nu is het voor één instructeur haast onmogelijkeen betrekkelijk groot aantal aspiranten in die verschillende vakken behoorlijk onder wijs te geven, doch het wordt nog onmogelijker gemaakt doorhem, als verantwoordelijk persoondaarenboven een vrij grooten raad van administratie te laten administreeren. Dikwijls zal het voorkomen, dat kwartaalwerk of andere dringende bezigheden den instructeur zullen noodzaken, zijn onderwijs teÖ ver zuimen, omdat zorg voor zijn materieel en geldelijk beheer hem meer angst aanjaagt, dan hij liefde kan gevoelen voor het onderwijs, dat op onmogelijke manier van hem gevorderd wordt. Eene uitbreiding van het onderwijzend personeel is dus een ver- eischteen moeielijk zal men met minder kunnen volstaan dan met 2 instructeurs, kapiteins- of luitenants-intendanten. Niet alleen moeten die instructeurs de noodige wetenschappelijke kennis bezitten en deze ook aan hunne élèves weten mede te deelen doch ook practische kennis en ervaring is hun onontbeerlijk. Tot dusverre deed het ons leed, nog niets positiefs vernomen te hebben, of ook intendance-officieren op de applicatieschool in Nederland hunne opleiding kunnen voltooien, en of van opleiding als kadet voor de intendance op de militaire akademie ooit sprake is geweest, doch zeker is het, dat aan detacheering van hier naar Nederland in het geheel niet gedacht is geworden. Doch we hooren ons afvragen, welk nut geeft die opleiding of ver dere ontwikkeling in Nederland, daar de toestanden daar zoozeer verschillen met die in Indië? Waarom zooveel geld uitgegevenkomen we met onze intendanten er met even goed? We stemmen zulks slechts gedeeltelijk toe; de tegenwoordige tijd wil geen stilstand, zij eischt vooruitgang. De blik, die door onze gedetacheerde officieren op de intendance der overige legers geslagen zou worden, zou niet alleen die personen practisch vormen, doch hen tevens in de gelegenheid stellen, waar te nemen, welke groote voordeelen eene goede intendance oplevert, en hoe ellendig het gesteld is met een leger met eene slechte of zonder intendance. Bespraken wij in deze weinige regelen slechts in algemeene trek ken dit belangrijk onderwerp, zoo komen wij er volgaarne later op terug. Ons doel is ditmaal slechts geweest, de aandacht te vestigen op de

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 293