290 Dergelijke onwillige sujetten gedurende korteren of langeren tijd kwartierziek te geven, strookt daarenboven niet met den kazerne- dienst. Eindelijk nog een derde punt, waarop men bij de ziekenzalen niet heeft gelet, n. 1. het verplegen van vrouwen. Iedereen weet, dat vrouwen bij een klein garnizoen, vooral wanneer dit alleen of nage noeg alleen uit Inlanders bestaat, onmisbaar zijn. Daargelaten de gewone ziekten, waarmede die vrouwen des noodig in de kazerne of iti de soldatenkampong kunnen worden behandeld, komen er echter gevallen voor, waarin eene strenge afzondering noodzakelijk is,n. 1. indien eene vrouw lijdt aair syphilis. Dikwijls zal hierin wel op de eene of andere wijze kunnen worden voorzien, door een klein lo kaal disponibel te stellen, doch wie houdt dan op die vrouwen het toezicht, en wie zorgt voor hare voeding? Moet de man hiervoor Zorgen, dan loopt men telkens gevaar te hooren//Indien het Gou vernement denkt, dat mijne vrouw geneeskundig moet worden be handeld, dan moet het ook maar in hare voeding voorzien," zoo ds nog niet lang geleden plaats had. Of is het soms niet noodig, dat eene met syphilis besmette vrouw naar eisch behandeld wordt? Kan dan eene dergelijke vrouw niet naar een of ander nabijzijnd hospitaal worden gebracht, waar toch gelegenheid bestaat, dergelijke individuen te behandelen? Zeer zeker zou dit kunnen geschieden, doch wie Zorgt er voor, dat die vrouwen werkelijk op de plaats harer bestem ming aankomen? Militaire transporten kunnen biervoor zeker zeer moeielijk worden toegestaan, want de in den wandel genoemde mi litaire vrouwen sorteeren voor het grootste gedeelte onder het civiel bestuur. Dit laatste zou dus zorg moeten dragen, dat eene met syphilis besmette vrouw naar het naastbij zijnde hospitaal werd over gebracht. Werkelijk worden hiertoe nu en dan de initiatieven ge nomen, doch nauwelijks eenige palen van de plaats verwijderd laat de begeleidende politieoppasser de besmette vrouw alleen verder gaaD, welke laatste zich natuurlijk nooit uit eigen keus in een hos pitaal laat opnemen, maar, in een ander garnizoen aangekomen, eea Ware bron van besmetting wordt. Vertrouwende, dat het bovenstaande duidelijk genoeg zal zijn, kom ik tot de twee volgende voorstéllen tot verbetering 1° aan de in de ziekenzalen verpleegd wordende militairen moet eene gelijke dagelijksche toelage als in de hospitalen worden uitbetaald, komende het overblijvende van hun traktement geheel en al ten voor- deele van de menage en

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 297