291 2° bij iedere ziekenzaal moet de gelegenheid worden opengesteld om de met syphilis besmette vrouwen te verplegen, welke uit de al- gemeene menage moeten worden gevoed, met extra verstrekkingen van 's landswege. X. Hel gevecht om het kasteel van den Geissberg. (4 Augs. 1870). Het gevecht om den Geissberg, en de aanval van het kasteel dat dezen heuvel bekroont (bij het gevecht van Weissemburg) zijn ook voor ons niet van belang ontbloot; wij zullen daarom hier het des betreffend verhaal van den Pruisischen generalen staf mededeelen. Het kasteel op den Geissberg zeer sterk op zich-zelvenvormde het voornaamste steunpunt van de verdediging. liet bestaat uit eene verza meling van massive gebouwen, met een open plein daartusschen en daar omheen het geheel is omringd door een muur van 15 voeten hoogte. Vóór het oosterfront strekt zich een groententuin uit, waarvan de verschillende terrassen het voorgelegen terrein geheel beheerschen. De noorder- en zuideifaces alleen zijn van openingen voorzien, door achtergelegen gebouwen verdedigd. De verdediging vond overi gens hulpbronnen in het gering aantal vensters en in nauwe openingen, op aanzienlijke hoogte in den muur aangebracht. Op 200 passen ongeveer ten noorden van het kasteel, strekt zich een hopland aan beide zijden van de weg naar Altenstatt uit. Na den vijand van de eerste hoogten te hebben verdreven, zag zich de 10e kompagnie van het 47ö, dat dezen weg volgde, in de noodzakelijkheid gebracht halt te houdenten einde het regiment grena diers des Konings, dat met slaande trom vooruitrukte, in te wachten. Een bataillon ging rechts, het 2e links van de manschappen van het 47e; het eerste bataillon ging op den heuvel ten westen van het kasteel. Na een kort gevecht was de tegenpartij verjaagd van het hopland, dat hij slechts zwak bezette; maar zoodra de tirailleurs daaruit de- boucheeren om tegen het kasteel op te rukken, zijn zij, zonder eenige bedekking, aan een hevig geweervuur des vijands blootgesteld. De groepen van de eerste linie, waaraan zich de 4C kompagnie van het 5e bataillon jagers had aangeslotendekken zich zoo goed mogelijk en zetten hun vuur tegen den goed beschutten vijand voort. Weldra komen de 9 en 12e kompagnie van het regiment grenadiers des Konings aanen de majoor Yon Kaisenberg leidt hen tot den aanvalhet

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 298