293 voeren, was elk stuk achtervolgend blootgesteld aan het geweervuur, op korten afstand, van de vijandelijke tirailleurs. Aanvankelijk kunnen slechts drie stukken in batterij komenmaar de anderen volgen spoedig en nu wordt het sectievuur tegen de verschillende verdiepingen van het kasteel geopend. Intusschen verplichtte de aankomst der artillerie in de eerste plaats de Duitsche infanterie, die reeds op het binnenplein was doorge drongen, en de mauschappen onder den muur, om hunne plaats te verlaten en op eenigen afstand terugte trekken. Kort nadat de le lichte batterij op de hoogte positie had geno men zond de majoor Von Kipping ook de 2e derwaartsdie haar vuur op 800 pas opende, en links waarvan zich, eenigen tijd later, de 3° zware batterij opstelde, welke de luitenant-kolonel Kohier door den Gutleithof had gevoerd. Op dit oogenblik werd de generaal Yon Kirchbach gekwetst, waarna de chef van den generalen staf, kolonel Von der Esch, het gevecht leidde tot dat de luitenant-generaal Yon Schmidt, komman- dant der 10e divisie, van Altenstatt aankwam en het kommando overnam. Het le bataillon grenadiers en het fuselier-bataillon van het 59L, krachtig ondersteund door de andere deelen van den rechtervleugel, hadden intusschen den vijand van den heuvel ten westen van het kasteel verjaagdop welken heuvel thans eveneens artillerie tegen het kasteel werd geplaatst. Van dit oogenblik af waren de verdedigers nauw ingesloten door eene talrijke artillerie. De andere Eransche bataillons waren door de beweging van het lle legerkorps teruggetrokken en konden geene ondersteuning verleenendientengevolge nam het garnizoenten 2 uur in den namiddagde capitulatie aandie zij tot dus verre had afgeslagen, en 200 man ongeveer, met eenige officieren, werden krijgsgevangen gemaakt. Met het kasteel viel het laatste steunpunt der verdediging; maar deze overwinning was duur gekocht. Het fuselier-bataillon van het regiment grenadiers o. a. had, aan doodenen gewonden11 officieren, 9 onder-officieren en 157 manschappen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de Duitsche infanterie een aanval op het kasteel van den Geissberg beproeft, en datmen,eeist nadat deze moorddadige onderneming mislukt was, begrijpt, dat men tegen muurwerk artillerie nooclig heeft. De aanvallen op het kerkhof van Solferino, op het kasteel van

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 300