298 hopigen toestand het hoofd bood.. In het tweede tijdperk van het beleg slaagde de generaal Ullrich er in, door zich los te maken van de verderfelijke raadgevingen van den prefekt, vrij levendige sym pathieën te veroverendie hem niet meer verlaten hebben. Het is billijk te zeggen, dat, zoo zijne vastheid van ziel aanvanklijk niet op de hoogte der gebeurtenissen was, de schuld daarvan voornamelijk ligt aan een bewind, dat aan een generaal van 68 jaren het opper bevel toevertrouwde over eene aan zich zelve overgeiatene vesting, misdeeld van garnizoen, en die een Zwitsersch schrijver terecht heeft kunnen vergelijken //met een schip uit de eeuw van LodewijkXIV, waarin men van tijd tot tijd eenige carronnades en eenige zeilen veran derd en eenige planken weder vastgespijkerd heeft, en dat, zich sterk wanende door zijne drie rijen kanonnen, maar zonder pantser noch stoomwerktuig te hebben ontvangenzich meester achtende van den Oceaan, zee blijft bouwen." Allendie den generaal Uhrich gekend hebben, kunnen getuigenis afleggen van zijne vaderlandsliefde; hij zal in zijne afzondering den naam medenemen van een krijgsmandie tot het laatste heeft willen schenken, wat hem nog kou overblijven aan taktische denkbeelden en persoonlijke geestkracht, en zijn best gedaan heeft om meer te geven dan hij had." R. Duitsche werkzaamheid en Fransche iverkeloosheid. Men leest in de Repnblique Franqaise (het orgaan van Gambetta) van 23 Februari 1873: //Wij hebben vóór drie dagen gezegd, hoe de Berlijner Militciri- sche Blatter den arbeid, op staatkundig gebied in Duitschland vol bracht om de eenheid te verwervenbeschouwen met het oog op den oorlog. Er blijft ons nog over aan te toonenwelke de technisch vorderingen zijn, gemaakt onder dezelfde bezieling. De eerste zorg van het Pruisische Gouvernement, na den veldtocht van 1870—71, die toch zoo noodlottig voor ons geweest was bestond in het geheele materieel van het leger te herstellendaarbij partij trekkende van de vele ervaringen, die het te onzen koste had opgedaan. Het scheendat de verpletterende handelingendie zoo snel onze macht hadden vernietigdonze overwinnaars verschrikt van hunne eigene zege hadden gelaten. De heldhaftige volharding ziende, waarmede het ter neer geslagene, ontwapende, verscheurde Frankrijk

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 305