Misschien zal zij meer belangstelling wekkennu een vreemde er over geschreven heeft. De heer Courcy, administrateur van eene der groote Fransche ver zekering-maatschappijen heeft onlangs het vraagstuk der pensioenen behandeld. De burgerlijke pensioenen worden in Frankrijk beheerscht door de wet van 1853. Zij moeten uitbetaald worden aan alle rechtstreeks door den Staat bezoldigde ambtenaren, als zij, in den regel, 60 jaren leeftijd en 30 jaren dienst hebben; 55 jaren ouderdom en 25 jaren dienst zijn voldoende voor hen, die 15 jaren hebben doorgebracht in wat men den actieven dienstnoemt; geene grens van leeftijd noch van dienst wordt gevorderd, als de ambtenaar tot werken on bekwaam is gemaakt door bekomene wonden of gebrekenopgedaan in de uitoefening van zijne dienstverrichtingen of lij eene daad van zelfverloochening. Het pensioen is gelijk aan de helft van het gemiddelde traktement der laatste 6 jaren, en het neemt toe met eeu 60ste voor elk jaar boven den wettelijken termijn, zonder ooit twee derden van het trak tement te boven te kunnen gaan. De weduwe heeft, mits haar hu welijk dagteekent van ten minste 6 jaren vóór de pensioneering van ha ren echtgenoot, recht op het één derde van het pensioende weezen hebben aanspraak op een1 jaarlijkschen onderstand, als de moeder met aan de wettelijke voorwaarden om een pensioen te verwerven voldoet. Hoe wordt het fonds gevormdwaaruit de Staat deze pensioenen betaalt? Door de inhouding van het een-twintigste van het tracte- meut en van het een-twaalfde der verhooging, hetgeen eene korting uitmaakt van ongeveer 6^ ten honderd der gezamenlijke door den Staat betaalde traktementen. Het is eene som van fr. 15,335,000, die op het budget van 1873 voorkomt en die de Staat geacht wordt ter zijde te leggen. In de werkelijkheid echter is er geene enkele kas ingesteld om die inhoudingen te ontvangen en te beheeren die, in de praktijk, slechts eene vermindering zijn op de betaling van de somop het budget uitgetrokken voor het traktement der ambte naren. De dienst der pensioenen heeft met veel moeielijkheden te kampen. De opbrengst der kortingen blijft verre beneden het cijfer der uit betalingen, die, volgens het budget van 1873, fr. 39,650,000 beloopen. De Fransche Staat zal dus in dit jaar uit de algemeeue fondsen meer dan fr. 24,000,000 nemen om de uitgaven van dit hoofdstuk te 306

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 313