311 Van veaar die onverschilligheid bij een volk, dat zich laat voor staan op beschaving en meuschlievendheid Men zou er misschien de verklaring van vinden in de //beginselen" van den heer Von Moltkes die de non-valeurs van een leger verfoeit en slechts aan den door het vijandelijke vuur getroffen man denkt omdat hij ophoopt en ont moedigt. Deze twee woorden doen dien berekenenden strategist kennen. Eene commissie van onderzoek heeft evenwel te Berlijn zittingen gehouden, maar de uitkomst harer onderzoekingen de meerdere voor treffelijkheid van Frankrijk in den jongsten oorlog voor alles wat den genees- en heelkundigen dienst betreft, hebbende aangetoond y heeft zij een uitdrukkelijk verbod gekregen, haren arbeid openbaar te maken. Men mocht Frankrijk geene enkele voortreffelijkheid la ten, geene enkele overwinning toekennen. Men heeft gezwegen op last, omdat het dienst" was. Is dat niet eene bewonderens waardige krijgstucht? Alles, wat men omtrent de besluiteu der Pruisische commissie van onderzoek te weten is kunnen komen, is, dat zij onlangs het gouvernement een ontwerp van reorganisatie van den genees- en heelkundigen dienst bij het leger heeft aangeboden, waarvan de volgende bepalingen de voornaamste zijn fe. Er zal een generale staf worden opgericht voor den gezond heidsdienst. Een chirurgijn en chef zal aan het hoofd daarvan worden geplaatst, en rechtstreeks zijne bevelen geven, die niet langs de adminis tratie gaan. IIij zal alle krijgsraden van chefs van diensten, tot beraad slaging over oorlogsplannen) bijwonenen zijne maatregelen nemen vol gens de plannen, vastgesteld door den Keizer en de veldmaarschalken. 2e. Het materieel zal geheel vernieuwd, gewijzigd en in goeden staat gebracht worden. Men ziet, dat de militaire genees- en heelkundigen in Pruisen er aau gedacht hebben, het lastige juk van het hoogere //hiërarchische" gezag af te schudden, waaraan zij in Frankrijk gehoorzamen, maar wat een' treurigen dunk van hunne vooroordeelen zal geven, is, dat deze heeren alle verbeteringen hebben verworpen, gedurende den laat- sten oorlog ingevoerd (F). Zij willen noch het gebruik van de in de rijtuigen hangende draagbaren invoeren, noch dat van de bespannen keukens, door lvus- land en Oostenrijk gretig aangenomen. Onlangs las ik, dat de pas overledene Pruisische cavaleric-generaal Prins Albert, kort na zijne benoeming tot lid van het Heerenhuis, op de vraag, hoe hij zich onder het gewauwel van zijne medeleden wist goed te houden, antwoordde Nun, es ist Diëtist. C.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 318