312 Het Fransche ministerie van oorlog heeft is zijn laatste budget een post van 35 millioen franken opgenomen voor het gezondheids- materieel, en de heer Von Moltke, zegt men, vraagt er zelfs geea tien Beieren en Wurtemberg hebben al de vraagstukken bestudeerd, betreffende de zorg voor zieken en gewonden, maar er zijn geene fondsen toegestaan voor proefnemingen. België en Nederland zitten doodstil. Engeland houdt sinds 9 jaren beraadslagingen en geeft vlugschrif ten in het licht, maar bezit niet meer materieel dan Italië. Dit laat ste heeft tot verontschuldiging de verschrikkelijke leegte van zijne schatkist. Busland werkt niet; het is nog altijd aan zijn materieel van 1853— 1855, dat het sinds den Krim-oorlog niet gewijzigd heeft. Oostenrijk heeft eene uitmuntende zaak gedaan. Het heeft den Sultan van Turkije al zijn oud materieel verkocht, en de Groote Heer ziet, bij de revues, vreeselijk geel geschilderde wagentjes voor zich defileerendie men, geloof ik, naar den uitvinder, Masson-rij- tuigen noemt, en hij kan prachtige halve manen bewonderen, die op al zijne caissons schitteren. Dat alles zal nimmer tot iets anders die nen dan om de soldaten van zijne Hoogheid spoediger af te maken, wanneer men hengeheel bebloedin een dezer voertuigen zal weg halen. Deze hebben evenwel hun uur van roem gehad, en ik heb mij laten vertellen, dat de doctor Larrey en de doctor Lustreman de verdediging van deze barbaarsche wijze van vervoer op zich namen, toen er eens proeven mede genomen werden voor een' gezondheids raad. Als eenig- antwoord deed de intendant-generaal hen plaatsen in den wagen hunner droomen en beval er mede te galopeeren. Vóór de derde omwenteling der raderen riepen zij om genade. Men ging voort met den zweep over de paarden te leggen. vin 's Hemels naam, houd op, gij vermoordt ons!" gilde de heer Larrey, die toch niet gekwetst was. Eene enkele maatschappij in Europa bezit een voldoend materieel namelijk die voor hulp aan gekwetsten. Deze zorg strekt haar tot eer en maakt haar tot leading societygelijk de Engelschen zouden zeggen. Zij had den voorrang op de tentoonstelling te Weenen boven al de gezondheiddiensten van de beschaafde wereld. Om haar de kroon op te zettenbehoor ik nog te zeggendat de

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 319