317 en eenigermate onder het vijandelijk vuur te organiseeren. De goede wil ontbrak niet bij het personeel der maatschappijen, evenmin de bevoegdheid in de bureelen van het militair beheer. Het ministerie van oorlog werd te Tours en te. Bordeaux bestuurd door een oud- spoorwegingenieur, wiens geschiktheid, althans in deze zaken, on betwistbaar was, en toch heerschten toen op het Eransche net slechts verwarring en opeenhooping. Niet, dat het vraagstuk nooit ernstig bestudeerd was geworden. De maarschalk Niel had in 1869 eene organisatie van de spoor wegen in gereedheid doen brengen. Ongelukkigerwijs geraakte wat men toen beslist had, in vergetel heid, terwijl onze tegenstanders het in praktijk brachten. De ontij dige dood van den maarschalk Niel was in dit opzicht, gelijk in vele andere, een ramp voor Frankrijk. De vruchten van onderzoekin- gen, de ontwerpen van reglementen werden begraven in de portefeuilles van het ministerie en bleven onbekend. Uit de op dat tijdstip geopende beraadslaging echter waren twee of drie zeer eenvoudige algemeene beginselen gesproten, die de heer Jacqmiumet het gezag van de door de gebeurtenissen opgedane ondervinding, thans weder in het licht tracht te stellen. Zoo is, in de eerste plaats, een spoorweg een mach tig vervoermiddel, waarvan de zeer ingewikkelde inrichting geor ganiseerd is en zijn moet met het oog op de behoeften van den handel. Daaruit vloeit voort, dat zelfs de bekwaamste generaal er zich niet van weet te bedienen, en dat de ingenieur, die er de ex ploitatie van bestuurt, ten eenemale onbekend is met de behoeften van een leger. Hoe deze schijnbare onvereenigbaarheid te verhelpen Het Transche programma van 1869 en de reglementen van het Duitsche leger voorzien er op dezelfde wijze in, namelijk door voor dk net eene gemengde commissie in te stellenbestaande uit eeu officier en een' ingenieur, die beiden de requisities voor het vervoer ontvangen en ze eenstemmig doen uitvoeren, zoodat de onderge schikte beambten der maatschappij niet bloot staan aan botsing met het militair gezag. Wat in de tweede plaats in aanmerking komt, zal wellicht zeer elementair schijnen, en toch werd in den loop der jongste gebeur tenissen geen regel meer geschonden. Een spoorweg behoudt slechts ten volle zijne doeltreffendheidzoo hij niet verstopt ishetzij op de hoofdbanenhetzij in de stations. Zoo men, bij voorbeeld, een station vult met niet geloste wagens, gelijk te Metz in de eerste dagen van den veldtocht gezien werdof zoo men de troepentreinen

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 324