318 op het midden van de baan doet stil houden, omdat men niet weet, waarheen bij het uitstappen hen te zenden, wat meer dan eens ge beurd is, stremt men de beweging van al de andere treinenen men legt een materieel van wagens en locomotieven vast. waaraan de be hoefte zich elders doet gevoelen. De voor den handel vastgestelde regel moet dus bij de krijgsverrichtingen met nog meer strengheid worden toegepast, en deze regel is: de stations en hanen zoo spoedig onooglijk na de aankomst te verlaten. Eindelijk moeten de spoorwegen beschermd worden tegen de aan vallen van den vijand; het is noodzaaklijkze bij een' inval buiten dienst te stellen door de oordeelkundige vernieling van zekere kunst werken. Ook omtrent deze vraag is het noodig, dat de ingenieurs en de officieren gezamenlijk hun gevoelen doen kennen. Na den sla? van Wörth of Reichshofentoen het leger van Mac-Mahon naar den anderen kant der Yogesen terugtrok, verzuimde men den tunnel van Saverne te doen springen, wat de gemeenschap gedurende ver scheidene weken en misschien verscheidene maanden zou onderschept hebben. Twintig dagen later schreef een der laatste, door het kei zerlijke bewind gegevene bevelen voor, al de bruggen zonder uitzon dering te vernielenofschoon de meeste binnen weinige dagen door houten konden vervangen worden. Zoo men vooraf had nagegaan, wat de geïmproviseerde hinderpalen waard zijn, zou men geweten hebben, wat men moest behouden en wat van belang was te vernielen. Het Leste middel om te beletten, dat de vijand zich van de spoor wegen zal bedienen, zoude zijn ze te dekken door versterkingen van afstand tot afstand. Enkele personen beweren, schijnbaar op zeer goede gronden, dat deze verdedigingswerken van de groote steden verwijderd moesten zijn, want eene versterkte, door den vijand ge bombardeerde stad is niet in staat tot een langdurig verzet, terwijl eene goedgelegene en goed van leeftocht voorziene vesting, met eene militaire bezetting zonder vermenging met burgers, zich slechts in. de uiterste noodzaaklijkheid overgeeft. Zoo is Bitche toereikende geweest om de lijn van Saargemtiud of Sarreguemines naar Niederbronn tot het einde van den oorlog te neutraliseeren, terwijl Toul, Straatsburg, zelfs Metz, reeds in de eerste maanden bezweken zijn. ij.... O O Vergelijk, wat in den jaargang 1872 gezegd is geworden over vestingsteden. Elke bezetting, al is zij vermengd met burgerlijke bestanddeeleu, moet zich zoo lang mooglijk verdedigen. Metz viel niet, omdat er burgers in waren. Bitche hield stand, omdat het goed gelegen is. W.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 325