meel, Straatsburg had geeu zout, de marine vorderde kaas uit Bazel en laken uit Sedande genie verlangde gehouwen steen voor de vestingwerken van Parijs. Op denzelfden dag deed de in tendant van Metz voerage lossen en zond de intendant van een le gerkorps aldaar langs de baan daarnaast voerage weg. De eene of andere generaal verbood den stationschef de bagage zijner divisie uit de waggons te nemen, daar hij niet wist, of hij op het punt van aankomst zou blijven of eenige uren later weder vertrekken. Ein delijkte midden dezer wonderbaarlijke opeenhooping, kwamen soms de zonderlingste bevelenzoo als, bij voorbeeldtot verzending van een bruggentrein uit Parijs naar Reims, op het oogenblik, waarin het in vollen aftocht zijnde leger verplicht was laatstgenoemde stad te ontruimen. Gelijk men ziet, werden in dit eerste tijdperk van den veldtocht de twee hierboven op den voorgrond gestelde hoofdbeginselenover eenstemming tusschen het militair gezag en de ingenieurs en snelle ontruiming van de stations, geheel miskend. De minister van oorlog en zijdie in zijnen naam sprakenz-oowel te Parijs als in de de partementen schenen zelfs niet te vermoedendat zoo iets noodzaak lek was. De verwarring nam nog toe, toen de generaals, slecht in gelicht omtrent de hulpmiddelendie een spoorweg aan de hand doet, langs spoorstaven een vervoer wilden doen plaats hebbendat sneller over gewone wegen zou zijn volbracht. Yan de legerplaats bij Cha lons tot Metz zijn slechts vier of vijf dagmarscheu in rechte lijn; bo vendien is de rijweg tot Yerdun omzoomd door eene ijzeren baan. In stede van Canrobert's legerkorps langs dezen rechtstreekschen weg, die het in vijf of ten hoogste zes dagen onder de muren van Metz zou hebben gebrachtte zenden had de generale staf op den fD™ Au gustus het ongelukkige denkbeeld deze troepen te doen stoomen over de spoorbaan van Chalons, Toul en Erouard, die reeds door de vijan delijke éclaireurs bedreigd werd. Het gold een vervoer van 31.000 man, 2300 paarden en 255 wagens of kanonnen. Men moest meer dan 2000 waggons bijeen brengen en veertig speciale treinen organi- seeren op eene lijn, die reeds door andere transporten voor den oor log te veel werk had. Wat was hiervan het gevolg? Alleen de eerste treinen kwamen op hunne bestemming aan, de andere hielden onder weg stil en stapten in de tusschenstations uit of keerden te rug. Een korpsdat als eene dichte massa had moeten marcheeren zag zich alzoo in het gezicht van den vijandover veertig lieue's verspreid. Later, gedurende het tijdperk van den oorlog in de de- 320

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 327