321 partementendeed zich dezelfde fout meer dan eens voor. Verbeeld den de bevelhebbers zich dandat het vormen van treinenhet laden van manschappen en hunne bagage, het lossen en daarna het terug zenden van het ledige rollende materieel naar het punt van vertrek onbeduidende werkzaamheden waren? In de werkelijkheid vereischt dat voor korte afstanden meer tijd dan indien de troepen den weg te voet aflegden. Zoo daarentegen de afstanden groot zijn, herneemt de spoorweg het voordeel, mits hij geëxploiteerd wordt door schrandere en werk zame lieden. Men vindt er reeds in den aanvang het bewijs van. Den 14)den Augustus verscheen de maarschalk Mac-Mahon te Neuf- chateau met de overblijfselen van zijn heldhaftig legerkorps. Drie dagen later kwam het korps van De Eailly te Langres en Chaumont aan. Op hetzelfde oogenblik gelastte de minister van oorlog het korps van Douai, dat versnipperd was tusschen Belfort en Montbé- liardterug te voeren. Het was eene massa van 70.000 tot 80.000 man met paarden, bagage en geschut, die men in den kortst moge- lijken tijd naar de legerplaats van Chalons moest brengen. De lijn van Epinal naar Nancy was niet meer vrij, die van Chau mont naar Blesme werd reeds bedreigd, het snijpunt Epernay werd zelfs gedurende deze kolossale operatie ontruimd. Niettemin had het vervoer plaats zonder ongeval en met eene snelheid, die niemand zou hebben durven vooruitzien. Den 24steu was dit nieuwe leger geheel vereenigd voor Reims. Het is hier de geschikte plaats voor eene opmerking, die het wel de moeite waard is te maken. Ofschoon de Duitschers veel beter dan de Eranschen het strategisch gebruik van de spoorwegen vooraf bestudeerd hadden, schijnt het zeker dat zij er nooit zooveel arbeid uit wonnen. Het reglementdat zij in vredestijd met eene tot in kleinigheden afdalende zorg hadden uit gewerkt, stelt 18 treinen als het grootste getal, dat eene baan met dubbel spoor in 24 uren kan toelaten. De Oostermaatschappij nu heeft er tot 34 in een enkelen dag gehad tusschen Nancy en Chalons, en later, gedurende eenige dagen alle vervoer van reizigers en goe deren stakende en aan hare treinen een langzamer vaartmaar vol komen regelmatigheid gevendeverrichtte zij, de groote operaties waarvan straks sprake was. Men mag er aan twijfelenof een reg lement zulke gewichtige troepenbewegingen zou hebben kunnen voor uitzien. Men moet er misschien uit afleiden, dat de te nauwkeurige reglementendie men op zijn gemak en buiten den drang der gebeur tenissen bespreekt, het gebrek hebben te eng te zijn, als omstandig-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 328