323 land verbond. Vooreerst was het eene vesting, Toul, die zich den 23sten September overgaf; vervolgens eenige bruggen over rivieren van geringe breedte, die de Pranschen in de lucht hadden doen springen en die de Duitschers met weinig moeite herstelden. Ook had eene goed geplaatste mijn bij den ingang van den tunnel bij Nanteuil eene aanmerkelijke afschuiving van aarde ten gevolge gehad. Eindelijk, de vesting Metz onderschepte alle gemeenschap naar den kant van Pruisen en Rijn-Beieren. De verstopping bij Nanteuil be wijst, hoe doeltreffend zulk een hinderpaal is. De Duitsche inge nieurs beproefden eerst eene galerij te openen dwars door den naar beneden gezakten grond; deze arbeid was nauwlijks voltooid, toen het hoogere terrein, dat door de uitbarsting zijne vastheid verloren had, op zijne beurt afzakte, ten gevolge van de herfstregens. Met deze ongelukkige poging tot herstel gingen 6 weken verloren. De Duit schers besloten toen wat laat, den aardhoop om te trekken door middel van een' tijdelijken spoorweg met steile hellingen en scherpe bochten. De locomotief legde hier den 29-t™ November haren eersten rid af, en nog waren de werken zoo onvolkomen, dat de treinen dikwijls uit het spoor geraakten, vooral in het begin. Voor Metz was het nog iets anders. De plaats kon slechts worden omgetrokken door een' omweg op grooten afstand, tusschen Pont-a- Mousson, op de lijn naar Nancy, en Remilly, op de lijn naar Porbach. Het was niets minder dan een nieuwe spoorweg van 36 kilometers lengtedien men moest aanleggen in een doorsneden terreinwaar men drie dwarsdalen aantreft. De Duitsche ingenieurs die, gelijk men zegt, er vóór den oorlog het tracé goed van bestudeerd hadden, togen reeds den 16d™ Augustus, na den slag van Gra- velotte, aan het werk. Met het leggen van de spoorstaven kwam men tegen het eind van September gereedmaar de baan was zoo gebrekkigdat eene locomotief ten hoogste 3 of 4 wagens sleepte. Deze weg deed dus zeer weinig dienst. Den 30stei1 October nam een hooge was van water de houten brug weg, waarop hij bijlont- a-Mousson de Moezel overtrok. De overgave van Metz, die op den zelfden dag plaats had, maakte dien tak nutteloos, waarvan de tijde lijke werken zorgvuldig vernield zijn geworden, om de uitmuntende reden, dat Duitschland, meester van Metz, geen gemeenschapsweg wilde laten bestaan, die gedeeltelijk de strategische voordeelen van deze groote sterkte zoude doen verloren gaan. Het is niet overbodig, hier eenige woorden te zeggen over het

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 330