dynamiet, eene vreeselijke ontploffende zelfstandigheid, waarvan het bestaan vóór de laatste gebeurtenissen bijna onbekend was in Frankrijk, ofschoon er reeds verscheidene fabrieken van bestonden aan de over zijde van den Rijn. Men kent reeds sinds lang het uitro-glycerine, dat met buitengewoon geweld uitbarst en onder den invloed van een' schok of van een' plotseling verhoogden warmtegraad eene zeldzame ontwrichtende uitwerking te weeg brengt. Het is eene der talrijke etherachtige verbindingen, die de scheppers van de nieuwere organi sche scheikunde hebben uitgevonden. Men heeft het veel gebruikt bij den mijn-arbeid, waarin het groote voordeelen aanbiedt, omdat het in vloeibaren staat in de spleten der rotsen dringt. Het ontvlamt onder water en heeft zelfs zonder prop eene krachtige uitwerking, maar het vervoer er van is zeer gevaarlijk, want het ontploft bij den lichtsten stoot. Als de flesch, die het bevat, op den grond valt, barst het dadelijk los. Om de overmatige gevoeligheid van deze stof onschadelijk te maken, bedacht men, ze te vermengen met eene werkelooze zelfstandigheid,poreuse kiezelaarde, wat haar de vastheid van een deegachtig poeder geeft, hetwelk men zonder gevaar hanteert. In dezen vorm noemt men het dynamiet (Zie den jaargang 1872 van dit Tijdschrift, bl. 278 en vv.) Het ontploft niet meer dan on der een' geweldigen schok; het verdraagt zelfs zonder verandering de hitte van een' haard en ontvlamt slechts door middel van een slaghoedje of van eene elektrische vonk. Het dynamiet heeft een vermogen, achtmalen zoo groot als dat van buskruit. Men begrijpt dus, hoe nuttig het kan zijn in den oorlog om een muur, een via duct of een tunnel te vernielen. Zoo snijdt een linnen worst, gevuld met dynamiet, dien men om een' boom windt en ontsteekt, oogen- blikkelijke den stam middendoor. Op eene spoorwegbrug gelegd en met ballast bedekt, werpt zij den boog omver. Zulk een vernie lingswerktuig is verschrikkelijk, maar omdat het bestaat, moet men er zich van weten te bedienen. Zoo er in Frankrijk toereikende hoeveelheden van geweest waren en de'genie-officieren geleerd hadden het te gebruiken, zouden zij in staat geweest zijn den gang der Duitsche treinen op de veroverde departementen aanmerkelijk te be lemmeren. De vernieling van de brug over de Moezel, te Fontenoy, tusschen Nancy en Toul, brak het vervoer gedurende 17 dagen af. Dit was de eenige gelukkige poging, door de Franschen beproefd tegen de Ooster-lijnterwijl de Duitschers er meester van waren. Het is niet geheel te onpas te herineren, hoe de vijand zich over deze zeer geoorloofde krijgshandeling wreekte op de burgerlijke bevolking van 324

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 331