327 An den jongsten tijd heeft men er meer dan vroeger prijs op ge steld, bij de verpleging van de legers, nevens de eigenlijke voe dingsmiddelen, ook middelen van genot aan de manschappen uit te deeleneensdeels, omdat de krijgsman in zijn burgerlijk leven er een zeer aanmerkelijk daaglijksch ghbruik van maakt en bet niet goed is plotseling lief gewordene gewoonten af te breken, maar ook anderdeels, omdat door afwisseling in de spijzen het werk der ver tering beter aan den gang blijft en er niet zoo licht stoornis in ontstaat. Eeue der eerste plaatsen als genotmiddel neemt door hare bezie lende, slaapverdrijvende eigenschap zonder tegenspraak de koffie in; zij kan echter ook wegens haar betrekkelijk rijk stikstofgehalte onder de voedingsmiddelen geteld wordenen bezit ongetwijfeld het vermo gen de stofwisseling in de weefsels te vertragen, waardoor eene be sparing in het verbruik van stikstofhoudende voedingsmiddelen wordt verkregen. Dit is proefondervindelijk bewezen, daar de hoeveelheid urinestof bij de waterlozing door het gebruik van koffie werkelijk vermindert. Yolgens Payen bevatten 100 deelen koffieboonen34 deelen cel lulose12 water, 10—15 vet, 15,5 dextrine of zetmeelgomsuiker, 10 legumine (planten kaasstof), 3,5—5 koffielooizure potassa en ca feïne, 3 deelen niet nader te bepalen stikstofhoudende zelfstandig heden, 0,86 vrije cafeïne, 0,003 etherachtige olie, 5—7 deelen asch. Bij het branden van de koffie (het beste bij 250°) wordt het water uitgedreven, het koffielooizure dubbelzout zwelt op, wordt rood ge kleurd en maakt een deel van de cafeïne vrij; de cellulose en de aan haar verwante stoften worden eenigszins branderig en geven zure en kleurende produkten. De vette en vluchtige olieën verbreiden zich meer door de gansche massa en bieden alzoo de werking van het water eene grootere oppervlakte aan. Staakt men onder deze omstandigheden het brandenzoo is de koffie licht kastanjebruin laat zich gemakkelijk wrijven, geeft een weinig damp, die tot eene zuurachtige vloeistof kan worden verdicht, en heeft een verlies in gewicht geleden van 15 tot 18 ten honderd. Bij verder branden wordt de kleur donkerder, een deel der boonen wordt overtogen met een glanzend laagje, afkomstig van het verkolende koffielooizuur; er vormt zich in de plaats van het ontsnappende aroma eene grootere hoeveelheid branderige produkten en er ontwijkt meer water, dat zuur reageert. Door het branden neemt de koffie aan uitgebreidneid van 100 tot 130 volumedeelen toe. In water oplosbare bestandeden

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 334