328 bevat liet: lichtbruin gebrand 37 ten honderd, kastanjebruin gebrand 37,1donkerbruin gebrand is het gewichtsverlies 25 ten honderd en zijn er 37,25 ten honderd oplosbare bestauddeelenwaaronder echter 1,77 ten honderd stikstof, in plaats van 2,45 percent. Aan de soldaten wordt de koffie in de Europeesche legers deels rauw, deels gebrand, deels gemalen geleverd. Wij hebben zoo even geziendat het niet onverschillig isonder welke voorwaarden het branden geschiedt, dewijl daardoor het gehalte aan cafeïne, dat de hoofdvoortbrenger van de opwekkende eigenschappen der koffie is, aanmerkelijk gewijzigd wordt. Het is zeker, dat de soldaat te velde zelden in de omstandigheden verkeert om bij het branden behoorlijk aan alle eischen te voldoen. Ook het malen is met zwarigheden verbonden, en al geeft men ook elke escouade een koffiemolen mede, leert de ondervinding, dat het meerendeel in korten tijd verloren gaat. Het bereiden van eene goede koffie is in de veldkeukens der troepen om zoo te zeggen eene onmooglijkheid. Het is daarom ver klaarbaar, dat men er op bedacht is de koffie voor den soldaat te velde in bruikbaren vorm te brengen. In den jongsten tijd zijn hieromtrent verscheidene voorstellen gedaan geworden. In de eerste plaats moet dus de koffie hem gebrand worden ge leverd. Tegenover die wenschelijkheid echter staat, dat de gebrande en gemalene koffie, gedurende langen tijd bewaard wordendezoo dit niet in zeer goed sluitende bussen plaats heeft, veel verliest van haar aroma en dus van hare waarde. Verder wordt voorgeslagen de koffie niet alleen als aftreksel te drinken, maar haar zoo te malen, dat een zeer fijn poeder wordt verkregen. Dit poeder nu worde met eene aan de daaglijksche portie beantwoordende hoeveelheid fijne suiker gemengd, met een weinig water bevochtigd, gekneed, en door persen in vormen gebracht, waar door het- koffiedeeg de gedaante van platen of koeken aanneemt, gelijk chocolade. In den oven gedroogd en met blad tin of tinfoelie over trokken, geven deze koeken, vooral als de mallen of vormen groeven of gleuven hebben, die het afbreken in daaglijksche porties gemak kelijk maken, zeer handzame produkten. Een gedeelte van het koekje, in warm water gebracht, lost zich snel op, het fijne koffie- poeder, dat zich gemakkelijk verdeelt, heeft voor het genot niets onaangenaams en herinnert aan chocolade. Men kan ook patronen, die met tin verfoelied zijn, vullen met een mengsel van fijne koffie en geraspte suiker. Bij vijf centimeters

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 335