329 hoogte en drie centimeters middellijn, bevatten zij tien grammen of wich tjes koffie en twintig grammen suiker, dus eene daaglijksche portie. De wijze waarop men ze gebruikt, is zeer eenvoudig, daar de patroon geopendde inhoud in warm water en zacht omgeroerd wordt. De uitvinder, Dr. Doyen, meent, dat het maken van een fijn koffiepoeder eene grootere voedingswaarde aan den drank zal geven dan een louter aftreksel heeft, daar in het verduwingskanaal enkele in heet water onoplosbare stoffen oplosbaar zullen worden. Dit schijnt echter slechts gedeeltelijk juist. Van de hierboven opgesomde bestand- deelen gaan allen door het aftrekken in den koffiedrank overbe halve de cellulose, de legumine en een deel der asch. De cellulose is in het verteringskanaal ten eenemale onoplosbaar de legumine weinig oplosbaar. Deze maken te zamen 44 pCt. der koffie uit; 37 pOt. zijn oplosbare bestanddeelennamelijk suiker, dextrine, cafeïne en koffielooizuur, de vetten, die zich mechanisch in het water verdeelen en op de oppervlakte drijvende etherische olieën en een deel van de zouten der aschdie eveneens in het water worden opgelost; 18 tot 20 ten honderd van het gewicht gaan bij het bran den verloren. Als men nu de koffie met het poeder drinkt, kunnen van de 44 pCt. onoplosbare bestanddeelen ten hoogste 4 tot 5 pCt. door het verduwingsproces worden opgenomen. De helft der koffie is alzoo dood gewicht. Men moet er echter naar streven, door de legers geen dood gewicht te doen medevoeren. Op 100 centenaars rauwe koffie zijn bijna 62 centenaars, op 100 centenaars gebrande koffie 50 cen tenaars die geene voedingsstoffen bevattenalzoo improductieve ver meerdering van arbeid en van vervoermiddelen, die men te velde angstvallig moet vermijden. Daarom stelt A. Dietz Beitrage zur rationellen Feldverpflegung des SuldatenLeipzig, 1872) voor, eene koffielikeur te bereiden. Men maakt in daartoe geschikte toestellen door druk van water durcli Feplazirungeen extrakt uit versch gebrande en fijn gemalene koffie, in het gewonnen extrakt lost men suiker op, en voegt er zooveel brandewijn aan toe als voor eene be hoorlijke verhouding der dagelijksche porties van dit middel van genot noodig is. Men verkrijgt hierdoor eene hoogst duurzame goede likeur, die èn kof fie èn alkohol bevat, zeer weinig ruimte wegneemt, zeer weinig weegt, en zeer handzaam is. Het'vervoer laat zich ongemeen gemakkelijk bewerk stelligen in blikken flesschen van honderd, vijfhonderd of duizend porties.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 336