330 De verdeeling is eenvoudig. Een weinig daarvan in water gegoten, maakt dit zelfs bij de grootste hitte drinkbaar en onschadelijk. Met warm of des noods ook met koud water heeft men in een oogenblik eene sterke zwarte koffie met brandewijn; zelfs als likeur, in kleine hoeveelhedenzonder aanlenging gegevenis het een krachtig op- kend middel voor den soldaat en wegens de slaapverdrijvende eigen schap eene weldaad voor voorpostenwachtenenz. De uitvinder voert niet zonder grond aandat het tegenwoordig niemand in de gedachte zoude komen de bestanddeelen van het bus kruit: zwavel, houtskool en salpeter elk afzonderlijk mede te voeren waarom zoude men dan ook niet suiker, koffie, brandewijn ondereen gemengd aan de troepen uitdeelendaar de soldaat ze toch ondereen gemengd nuttigt? Het zal zeker niet van nut ontbloot zijn, bij ons eenige proeven te nemen en waarnemingen te verzamelen. V. Guerilla-oorlog. Aan het in dit tijdschrift reeds meermalen ge noemde werk van Carl von Elgger, //Ueber die Strategie," ontleenen wij de volgende beschouwingen over den guerilla-oorlog, welke ook voor Indische lezers van belang zijn. Voordeelen. De stelselmatige verdediging des lands door het leger kan soms door de volkswapening een grooten steun verkrijgen. De volkswapening guerilla-oorlog is vooral nuttig in den rug des vijandsom zijne verbindingen te verbrekenen op die gedeel ten van het oorlogsterrein, die door den vijand bedreigd worden, en welker verlies, wel is waar, nadeelig zoude zijn, maar waarvoor men, om het hoofdleger niet te verzwakkenslechts weinige troepen ter verdediging beschikbaar kan stellen. De volkswapening is ook het laatste middel der wanhoop, indien het grootste gedeelte van het land door den vijand veroverd is. Voorwaarden van goede uitkomst. Indien de guerilla-oorlog tot een gunstig resultaat leiden zalzoo moet zij mogelijk zijn door de hoedanigheid van het land, en gesteund worden door geregelde troe pen het volk moet uit zich zelf dapperdoor oefening geharden in den wapenhandel geoefend zijngloeiende vaderlandsliefdeof vrijheidszin moet het bezielen, geen offer, geene inspanning mag het te groot schijnen.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 337