331 Nadeelen. Het op de been brengen der bevolking heeft echter ook grootezwaarwegende nadeelen; het geheele land wordt verwoest, de welvaart der burgerij wordt voor lang verstoord, de gevolgen van de volkswapening werken schadelijk op de zedelijkheid van het volk. Het getal der bevolking wordt minder, de ingezetenen verwilder en de stoute benden kunnen later zich moeielijk weder aan den kalmen gang van een vreedzaam burgerleven gewennen. Men kan de volkswapening volstrekt niet altijd ten uitvoer bren gen en evenmin zal men er altoos goede uitkomsten door verkrijgen. De aartshertog Karei zegt hieromtrent //Volkswapeningen zijn niet altoos noodig of nuttig. Wil men daar mede een goed resultaat verkrijgen, zoo moeten de ingezetenen een daartoe geschikt karakter bezitten en het terrein moet bedekt en door sneden zijn. Waar dit niet het geval is, en de geestdrift ontbreekt, volgen slechts enkele personen de ontijdige oproeping tot de wapenen, en storten zich zonder nut in het verderf. Is het land openzoo zal altijd diegene de zege behalendie in staat iseen beter gere geld leger met kavallerie en artillerie in groote massa's tegelijk in liet veld te brengen, en men loopt gevaar, alles onherroepelijk te verliezenindien men het volk aan met te voorkomen nederlagen blootstelt. Geheel anders is de toestand bij doorsneden terrein, waar elk in gezetene met de terreinvoorwerpen beter bekend is, dan de vreemde soldaat, en waar hij meer vrijheid heeft daarvan gebruik te maken, dan de krijger, die binnen zekere grenzen gehouden wordt door kleeding, wapening, de gewoonte van in rij en gelid te vechten, en enkel op gegeven order te ageeren. Eene volkswapening, die door het eigen leger op het terreinwaarop dat leger-zelf werken moet in het leven wordt geroepen, stremt zijne bewegingenomdat door den oorlog die ingezetenen worden bezig gehoudendie men noodig heeft voor de levering en het vervoer van behoeften. Men zou daar door de mogelijkheid verliezen, eenen veldtocht, zelfs den geheelen oorlog door éénen slag te eindigen, terwijl men zijn doel dan op eene veel langzamer en onzekerder wijze tracht te bereikenwelke buitendien altijd met groote verwoestingen gepaard gaat." Invloed van het oorlogstooneel. Eene der eerste voorwaarden voor de volkswapening bestaat in de geschiktheid daartoe van het oorlogsterrein. Streken, die bergachtig, met wouden en kreupelhout bedekt en door vele kanalen, rivieren enz. doorsneden zijnschijnen

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 338