hoofdmacht onder den luitenant-ter-zee Lange, de le luitenant von Schmidt auf Altenstadt, en den luitenant-ter-zee Keinpe. De 2e luitenant Ponstijn bleef met 40 man tot dekking der artillerie en koelies achter. De luitenant-ter-zee 2e klasse Metman zou, met eene afdeeling als reserve, de hoofdmacht volgen. Ter plaatse, waar de snelstroomende Mentjirimriviernaar de aanwijzing van een gidsvermoedelijk doorwaadbaar wasbegaf zich de sergeant Tessers, Alg. St. no. 39986, aan het hoofd van en onmiddellijk gevolgd door de voorwacht, onversaagd te water. De manschappen hadden de gordels met patroontasch om den hals gehangen. Op sommige plaatsen reikte het water tot aan de borst- Toen de kommandant, die zich bij den houwitser ophield, ontwaarde dat de doortocht van de rivier gelukken zoudeed hij den luitenant ter-zee Kempe met 15 bajonetten, in den looppas, de voorwacht volgen waarna de hoofdmacht onder luitenant Lange den overtocht verrichten moest. Op het oogenblik dat laatstgenoemd officier zich daarvoor in be weging stelde, ontving hij een tweede doordringende schotwonde, die hem dwong het terrein te verlaten. Ter zelfder tijd, en mede in de nabijheid van het geschut, sneuvelde een Chineesche koelie van de munitie; de Europeesche fuselier P. A. Odinot, Alg. St. no. 55660(later aan dysenterie overleden) bekwam eene doordrin gende schotwonde in het beenen de Inlandsche fuselier Ressosen- tiko, Alg. St. no. 72345, een schampschot aan den voet. Ten einde het welslagen van de onderneming te verzekerenstelde kapi tein Koops zich thans aan het hoofd van het gros der kolonneen werd met luid gejuich door de troepen ontvangen. De luitenant van Meurs liet toen twee kartetsschoten dopn, waarop de vijand in allerijl de vlucht nam. Bij zijne terugtocht werd hij op den voet gevolgd door de voor hoede onder sergeant Tessers en het overige der kolonne, aan wie de vijand dus den weg wees naar de hoofdsterkingvoor welke onze troepen zich weinige oogeublikken later bevonden. Op bevel van den luitenant-ter-zee Kempe ving de sergeant Tessers met de voorwacht terstond aan met op eene der faceswaar de gracht nog niet voltooid was, eene opening in de palissadeering te kappen. Genoemd officier beschermde met zijn peloton dezen arbeid, en sloot zich vervolgens bij de voorwacht aan. De vijand trachtte de de versterking nog met geweervuur te verdedigen, doch te vergeefs. 343

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 350