355 lies, dwangarbeiders en gepasporteerde Javaansche soldaten bevonden, die vroeger door een der ondernemers te Semaraug als werkers wa ren aangenomen en sedert ontslagen. De Heer Thompsoneen on dernemer, die als vrijwilliger den tocht naar Sapoeroek had medege maakt, had zich ook als tirailleur in de achternacht opgesteld. Lui tenant Ponstijn gaf den Ivapitein Koops den raad, de hoofd mach) een 1000-tal passen te doen voorttrekken, een 10-tal manschappen uit zijne tirailleurlinie mede te nemen en hem met de overigen in hin derlaag achter te laten, tot dat bij de hoofdkolonne het seinretiree- ren, zou worden geblazen. Dienovereenkomstig werd gehandeld. Eensklaps vernam men een kort maar zeer hevig vuur aan het ravijn. Toen de kommandant eenige oogenblikken daarna het sein retireeren, liet geven, verscheen kort daarop Luitenant Ponstijn met zijne dapperen. Hij rapporteerde dat de vijand, meenende dat onze geheele macht was afgetrokken, plotseling in het ravijn was afgedaaldom de ledige granaat- en patroonkistjes te halen, in de verwachting daarmede een grooten buit te behalen, waarop de onzen hem een salvo hadden toegebracht, dat een 20-tal vijanden dood of gekwetst deed neerstorten, en de overigen, luid schreeuwende, in overhaaste vlucht deed afdeinzen. De Inlandsche fuselier lc klasse Setrodongso, Alg. St. no. 49534, had bij die gele genheid een vijandelijk hoofd buiten gevecht gesteld. Daarna werd de marsch verder ongehinderd voortgezet. De Assis- tent-Kesident, de Sultan en de Datoe van Soengal kwamen de ko- lonne te gemoet. Zij hadden de vluchtende hulptroepen en koelies ontmoet, en rechtsomkeert doen maken. Op de verontrustende be richten, die de vluchtelingen hadden medegedeeld, had de Assistent-Re sident besloten zoover mogelijk door te marcheeren. Ten 9 ure s avonds kwam de kolonne met hare gekwetsteneen groot deel van den voor raad en al de munitie te Laomargo, waar het marine-detachement, dat den Assistent-Resident vergezeld had, werd aangetroffen. Na kort beraad besloot de kommandant hier niet te bivakkeeren, maar slechts te rusten om de koelies te verwisselende gekwetsten en bagage onder behoorlijk geleide door te zenden, en met het overige de kolonne, gedekt door het detachement der landingsdivisie en de artillerie te volgen. In den morden van den 30sten Juni, omstreeks 6 a 7 ure, kwam de kolonne, zonder verdere ontmoetingen, in het kampement op Enterprise Estate terug. Uit verschillende berichten viel op te makendat de vijand, die de onzen bij de Soengei Behilan aanviel, onder bevel stond van Soe- O O

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 362