357 maakt. De op Enterprise Estate betrokken loodsen werden ontruimd, het woonhuis betrokken en ter bescherming daaromheen eene hechte palissadeering gemaakt. Onder de beschreven omstandigheden was natuurlijk de reeds zoo zeer gedunde troepenmacht niet voldoende en buiten staat, operatiën van eenig bijzonder gewicht uit te voeren. Uit dien hoofde besloten de kommandant der expeditionnaire kolonne en de Assistent-Besident van Siak, een half bataillon infanterie met de noodige artillerie ter versterking van Batavia aan te vragen. Dat verzoek werd den 4aen Juli van Penang per telegraaf te Batavia vernomen. De gekwetsten waren met den officier van gezondheid Steendijk naar Z. M. stoom schip Banka overgebracht. Zooveel de kleine macht het toeliet, werden, ter bescherming van de verschillende oudernemingen tegen de plunder-en strooptochten van de Btatasche benden, kleine detachementen afgezonderd. Men kon echter niet verhoeden, dat op den 6den Juli de onderneming van de Heeren Pichal en Bomer werd afgeloopen. Het detachement onder luitenant Ponstijn kwam echter den 9den Juli nog bij tijds om de onderneming Yan der Sluijs te redden, en het gelukte hem, de bende met verlies terug te staan. De machinist 2e klasse II. Schaap St. no. 10880 bood zich bij die gelegenheid vrijwillig aan den vijand te vervolgenen maakte een gewonden vijand gevangen. Ook op verschillende andere ondernemingen mocht men er in slagen, met en zonder hulp der militaire macht, de plunderzieke benden te verjagen. De kommandant had gedurende die dagen slechts een klein detachement te Soengal kunnen behouden; de grootste waakzaamheid, de meeste inspanning werden vereischt om in de strikt noodige diensten naar eisch te voorzien. De artilleristen waren reeds met geweren gewapend gewordenen deden ten deele infanterie-wachtdienst mede. De expeditiekommandant wees in zijne verschillende rapporten de militairen aan, die zich door trouwe plichtsvervulling bijzonder deden kennen. Behalve de reeds bij bijzondere gelegenheden genoemde officieren en minderendie zich onderscheiden hadden noemde hij de navolgende personen Eur. korpl. J. U. Gijgli, Alg. St. no. 45521, hospitaalbediende J. Hollebraudse Alg. St. no. 54034, fuselier A. Pecekolom,n n 64606, Inl. fuselier Djowikromo,75381, en Kertodrono,66448.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 364